Reklama

Nespoutaný kapitalismus - nová tyranie

Papež František včera vydal velmi věcný, ale zároveň zásadní dokument, ve kterém shrnuje úkoly, priority a cíle svého pontifikátu a naznačuje, jak by měla být katolická církev reformována.

Tzv. apoštolskou exhortaci František napsal k ukončení Roku víry. Uvádí v ní mj., že církev by měla mít hlavně funkci misijní a neměla by se bát ušpinit si ruce, když bude pomáhat chudým a utlačovaným. Papež v dokumentu čerpá ze svých kázání, projevů a rozhovorů, jež uskutečnil za osm měsíců ve funkci. Dává je ale do širší souvislosti a nastiňuje, jak »oživit církev ve světě plném lhostejnosti, sekularizace a obrovské nerovnosti příjmů«. Kritizuje centralizaci církve a její »posedlost« vydávat nesourodý soubor doktrín.

František, který je známý svou kritikou globálního ekonomického systému, v novém dokumentu o 84 stranách ale zašel ještě dál a útočí na to, že peníze se staly v současné společnosti modlou. »Peníze musí sloužit a nikoli vládnout,« říká. Politiky prosí, aby zajistili, že budou mít všichni občané »důstojnou práci, vzdělání a zdravotní péči«. Nespoutaný kapitalismus je podle něj »novou tyranií«.

František v exhortaci rovněž vyzval movité lidi, aby se podělili o své bohatství. »Stejně jako přikázání Nezabiješ stanoví jasnou hranici za účelem zachování hodnoty lidského života, dnes bychom měli říkat i Nebudeš vytvářet ekonomiku vyloučení a nerovnosti. Takováto ekonomika zabíjí,« vyjádřil se papež. »Jak je možné, že není ve zprávách, že postarší bezdomovec zemřel na ulici, ale je tam, že finanční trh ztrácí dva body?« podivuje se ve svém textu František.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.1, celkem 54 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama