Ruský návrat do Srbska

Minulou neděli byl slavnostně proveden první svar na srbské části plynovodu Jižní potok. Symbolický akt srbská veřejnost přijala s velkými nadějemi, napsal ruský list Pravda. Podle průzkumů veřejného mínění 67 % Srbů podporuje »svazek s Ruskem«, přičemž »svazek s EU« má mizivou podporu. Ovšem oba svazky najednou by uvítalo 53 % obyvatel. Stavbu plynovodu podporuje 63 % Srbů, 61 % doufá »ve zvýšení atraktivity Srbska pro zahraniční investory«.

Ruská investice ve výši téměř dvou miliard dolarů představuje úplně první významnější zahraniční investicí v samostatném Srbsku. Vedení země si od ní slibuje změnu ekonomické a politické pozice Srbska v regionu. Významné jsou i ekonomické výhody, Srbsko se stane tranzitní zemí, což přímo vytvoří 2500 pracovních míst a přinese státní pokladně vytoužené příjmy, ročně asi 300 milionů dolarů. Na území Srbska budou také vybudovány podzemní zásobníky plynu, čímž se stane nejdůležitější tranzitní zemí.

Plynovod Jižní potok protne Černé moře po dně, bude procházet Bulharskem, Srbskem, Chorvatskem, Slovinskem a Maďarskem do Rakouska. Projekt má být hotov za dva roky, ročně se má potrubím dopravit do Evropy 63 miliard m3 plynu. Spolu s už dva roky fungujícím Severním potokem, který vede z Ruska do Německa po dně Baltského moře, budou »potoky« schopny ročně přepravit 200 miliard m3 suroviny. Tolik by mohla činit evropská spotřeba v desetiletém výhledu.

Jižnímu potoku měl konkurovat projekt EU Nabucco. Brusel jím chtěl »obejít« Rusko. Jenže ambiciózní plán ztroskotal na nedostatku suroviny. Ani Ázerbájdžán ani Turkménie neprojevily o dodávky do zemí EU zájem, nejspíše proto, že Rusové nabídli oběma zemím lepší podmínky obchodování. Uskuteční se tak jen menší projekt Transadriatického plynovodu z Ázerbájdžánu přes Turecko, Řecko a Albánii do jižní Itálie. Ten bude mít kapacitu jen 12 miliard m3 plynu ročně, navíc si většinu suroviny ponechá Turecko. Nestane se tak konkurentem Jižního potoku. Agentura Reuters uvedla, že »ruský úspěch má geopolitický význam«, aktuálně ještě znásobený »chytrým Putinovým gambitem na Ukrajině«, která odolala vábení EU k podpisu asociační dohody.

V samotném Srbsku někteří lidé doufají, že velkorysý ruský projekt přinese i »sblížení pozic občanů a vedení státu«. Redaktor časopisu Nové srbské politické myšlení Žorž Vukadinovič Pravdě řekl: »Existuje rozdíl mezi prostými občany a tzv. politickou elitou země, která se vždy před volbami ráda fotografuje s prezidentem Vladimirem Putinem a ruskými ministry, ovšem po volbách jen pokukuje po Bruselu.« Časopis ve svém nejnovějším čísle označil stavbu plynovodu za »velký ruský návrat do Srbska«.

(jo)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.7, celkem 46 hlasů.

(jo)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


wIadin
2013-12-01 00:47
To neustálé vytahování slovanství přimpomíná vytahování
germánství a němectví za Hitlera. Nevíc Rusové jsou Slovani jen
zčásti, praví Slovani jsou tak možná zčásti akorát Ukrajinci a
Poláci. Ostatní národy jsou velmi promíšené a sdílí spolu tak
maximálně podobný jazyk. Je to trapné, bohužel se tu spíše hraje na
primitviní kmenové city. Kam to až komunisté klesli? Vždycky přece
hlásali internacionalismus bez ohledu na národnost!
arnigo
2013-11-30 07:33
Je vidět,že Srbové mají mozek a vládu co myslí na občany. Ostatně
Srbové vždy byli hrází proti invazi Turků a islámu do Evropy....opět
je třeba se poohlédnout do dějin a za to všechno se jim Evropa-její
mocní po staletí odvděčovali a nyní s policajtem světa USA,naším
pravdoláskařem Vaškem a jeho humanititárním
bombardování.....škoda,že velmi málo našich občanů poslouchalo
vyprávění svých pradědů co dělali za I.světové bosňáci-kdo to
byl a kdo je to dnes......proto,když se starostlivá a pečlivá Evropa
opět dala na odměňování Srbů-ti se snaží spojit s letitým
spojencem-Slovanem jako jsme ostatně i mi všichni a stále nás naši
vládcové tlačí po staletí do jho germánů !!!!!Násilně
poněmčují......myslím,že kdyby Žižka věděl jaký je to pranárod
zrádců a přeběhlíků ti čehůni,že by se na vykaš... a klidně
válčil za peníze pro Švédy.....
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.