Novela obsahovala protiústavní zpětnou účinnost, upozornil soud

Novela zákona o přestupcích a trestního zákoníku, která umožnila ukládat za přestupky až tříměsíční zákaz pobytu, obsahovala protiústavní vymezení účinnosti. Zpětně ji stanovila na 1. července 2012, ačkoliv norma vyšla ve sbírce až v poslední den roku. Ústavní soud (ÚS) dnes proto na návrh Okresního soudu v Liberci zrušil ustanovení o účinnosti. Novela podle ústavních soudců nemůže působit zpětně, ale až 15 dní po svém vyhlášení ve sbírce. Jinak zákon zůstal beze změn.

Okresní soud konkrétně řešil případ muže stíhaného za maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání. Skutek podle obžaloby spáchal v období od října do listopadu 2012 a soud později stanul před otázkou, zda aplikovat paragraf, který sice dle textu zákona platil už od poloviny roku 2012, ale ve sbírce zákonů se objevil až na samém konci roku.

Liberečtí soudci nakonec dospěli k závěru, že ustanovení o účinnosti novely je protiústavní, protože způsobuje nepřípustnou zpětnou účinnost všech dalších ustanovení zákona. ÚS dnešním nálezem zaujal stejné stanovisko. Právní předpis v podstatě stanovil závazná pravidla chování zpětně pro dobu, kdy zákon ještě nebyl publikován. Adresáti právní normy ani neměli možnost se s takovým pravidlem seznámit, uvedl generální sekretář soudu Ivo Pospíšil.

Zákonodárci tak porušili princip právní jistoty a předvídatelnosti zákona, stejně jako pravidlo o zákazu zpětné účinnosti zakotvené z Listině základních práv a svobod. »V posuzovaném případě tedy ÚS musel přistoupit ke zrušení napadeného ustanovení, neboť s odkazem na specifikum posuzování trestnosti činu nebyl v této věci možný ústavně konformní výklad,« popsal Pospíšil.

ÚS doplnil, že zpětná časová působnost zákona není vyloučena u právních norem, které nepředstavují zásah do právní jistoty a jedná se o právní úpravu ve prospěch dotčených osob. To však nebyl případ novely přestupkového zákona a trestního zákoníku.

Předkladatelkou novely byla Ivana Řápková (ODS). Zdržení při jejím schvalování způsobilo nejprve veto Senátu, poté i veto prezidenta Václava Klause, který ji označil za nedomyšlenou, zjevně populistickou a možná i protiústavní. Sněmovna Klausovo veto přehlasovala 19. prosince 2012, kdy pro novelu hlasovalo 101 poslanců, tedy minimální počet nutný k jejímu prosazení.

Novela umožnila úřadům uložit zákaz pobytu například za prostituci, konzumaci alkoholu nebo žebrání v místech, kde to zapovídají obecní vyhlášky. Sankce se nesmí vztahovat na místo nebo obvod, v němž má pachatel trvalý pobyt. Přestupek také musí být úmyslný a opakovaný. Pokud člověk zákaz pobytu poruší, lze jej stíhat za maření výkonu úředního rozhodnutí.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.6, celkem 25 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.