Taťána KUCHAŘOVÁ. FOTO - archiv
TÉMA

Nejen Fajksová. Češky už několikrát slavily i v minulosti

O kráse a šarmu českých dívek se od minulého týdne zase píše v superlativech. Aby také ne, když se Tereza Fajksová stala vítězkou prestižní soutěže Miss Earth 2012. Navázala tak na úspěchy svých předchůdkyň, mezi nimiž se nejjasněji skví triumf Taťány Kuchařové na Miss World 2006. Seřadili jsme mezinárodní vavříny českých »misek« podle důležitosti a prestiže, přičemž nesmíme zapomínat ani na to, že například Josef Karas v pánská soutěži Mr. World v roce 2010 skončil na fantastickém druhém místě…

1. Taťána Kuchařová

Miss World 2006

Úspěch blonďaté Češky, a hned v nejprestižnější soutěži krásy. Od té doby je Taťána Kuchařová (nar. 23. prosince 1987 v Trnavě) nejslavnější tuzemskou »misskou« a hlavně modelkou s největším vlivem i mezinárodně. Vždyť vyhrála v absolutně nejstarší světové soutěži krásy, která ročně vydělává miliony dolarů a její poslání tkví v charitě.

»Dívka, která se stane Miss World, má neuvěřitelný vliv. Najednou není známá jen u nás, nýbrž po celém světě. Už napořád bude mít spoustu všemožných příležitostí v mnoha sférách. Pro dívku je to hlavně obrovská šance! Je známá a slavná, získá spoustu zkušeností z cestování po celém světě a ty pak může podle svého zúročit - až se sama rozhodne, co bude dělat. Z dívek, které získaly titul Miss World, jsou dnes topmodelky, filmové star, ba dokonce i diplomatky,« popsala nám Taťána Kuchařová. »Pro mě osobně to byla na začátek kariéry naprosto úžasná zkušenost,« dodala. Není se čemu divit…

 

2.  Tereza Fajksová

Miss Earth 2012

Tenhle úspěch české krásky máme všichni v živé paměti. Bývalá extraligová volejbalistka a trojnásobná juniorská mistryně ČR Tereza Fajksová (nar. 17. května 1989 v Ivančicích) se přesně před týdnem stala na Filipínách historicky první českou Miss Earth ze 79 dívek z celého světa, navíc získala i zvláštní cenu Miss Kaolin Sea za nejkrásnější pleť ze všech dívek.

Klání Miss Earth, které pořádá od roku 2001 agentura Carousel Productions Inc, je tematicky zaměřené na ochranu životního prostředí a v dnešní době je třetí nejvýznamnější celosvětovou soutěží krásy po Miss World a Miss Universe. Vítězka se proto také na rok stává velvyslankyní celosvětové ekologické kampaně na ochranu životního prostředí.

 

3. Monika Žídková

Miss Europe 1995

Tahle Miss České republiky z roku 1995 (narozena 11. června 1977 v Kravařích) ve své době platila za vzor toho, jak by měla královna krásy vypadat, vystupovat, ale i jaká by měla být. V záplavě »missek«, které uměly říkat jen to, že budou přispívat na charitu a přejí si světový mír, byla tato studentka Pedagogické fakulty Ostravské univerzity svým charismatem a chytrostí doslova zjevením, samozřejmě v dobrém slova smyslu.

Dnes je Monika Brzesková, jak zní její jméno po svatbě, příležitostnou moderátorkou a úspěšnou podnikatelkou na poli kosmetiky a s manželem Petrem má dvě děti. Na rozdíl od jiných modelek, které střídaly partnery jako ponožky, její soukromý život není bouřlivý. I to o ní leccos vypovídá. Není divu, že byla nedávno diváky zvolena jako nejoblíbenější Miss od počátku soutěží Miss ČR.

 

4. Kateřina Stočesová

Queen of the World 1998

Queen of the World (Královna světa) byla méně známou, avšak rovněž velmi prestižní mezinárodní soutěží krásy. Byla založena v Rakousku v roce 1988 podnikatelem Karlem Müllerem, který chtěl vytvořit konkurenci pro Miss World a Miss Universe. Soutěže se obvykle účastnilo 50 dívek z celého světa, které se představovaly porotě i v národních krojích, přičemž jedinou Češkou, která se pyšní korunkou pro vítězku, je Kateřina Stočesová (nar. 14. října 1979 v Podlesí).

Její triumf je sice poněkud zaprášený – z roku 1998 – ale zato tomu bylo v době desetiletého výročí »Královny světa«. Stočesová je dnes maminkou roční dcery Annemarie, jejímž otcem je syn módní návrhářky Věry Kocové Aleš. Předtím byla blonďatá krasavice manželkou podnikatele Daniela Bezoušky.

 

5. Alena Šeredová

III. vicemiss na Miss World 1998

Pro českou krásu to byl nesmírně plodný rok. Úspěch Kateřiny Stočesové na Queen of the world vyšperkovala na nejprestižnější soutěži Miss World skvělým čtvrtým místem Alena Šeredová – vicemiss ČR 1998 (nar. 21. března 1978 v Praze), o níž mnozí mluvili tak, že měla celé klání vyhrát, protože byla nejlepší. Kateřina začala s modelingem již jako dítě a bylo jí pouhých patnáct, kdy měla za sebou focení s českým módním fotografem Jadranem Šetlíkem.

O rok později odletěla za prací do Řecka a sedmnácti letech dorazila poprvé do Milána, světového centra módy. Její úspěch na Miss World překonala až o osm let nato Taťána Kuchařová, co ale zřejmě žádná Češka nepřekoná, to je následná úspěšná modelingová a herecká kariéra Aleny Šeredové v Itálii.

Mnozí krajané jí však nezapomenou »zradu«, když při fotbalových zápasech fandí nikoli své rodné zemi, ale týmu z Apeninského poloostrova. Nicméně vzhledem k tomu, že jejím manželem je italský reprezentační brankář Gianluigi Buffon, dá se to i docela dobře pochopit…

 

6. Pavlína Baburková

I. vicemiss Europe 1992

Miss Europe je absolutně nejstarší soutěží krásy na světě, která byla založena již roku 1928 v Paříži. Od ostatních se, jak ostatně samotný název napovídá, liší teritoriálně, neboť je omezená na Evropu (plus Izrael a Libanon). V posledních pěti letech se však druhdy superprestižní klání ženské krásy neuskutečnilo, a to z finančních důvodů. V roce 1992, kdy se v Aténách stala Pavlína Babůrková I. vicemiss Europe, to však byla úspěšná a bohatá soutěž, sledovaná miliony lidí po celé modré planetě.

Babůrková (nar. 30. března 1973 v Ústí nad Labem), jinak poslední federální Miss, tehdy reprezentovala svou zemi nejen na Miss Europe, ale i na Miss Universe, a to v roce 1993 – a i tam uspěla! Skončila v TOP 10 na krásném sedmém místě. Ačkoli patří mezi naše nejúspěšnější Miss vůbec, žije stranou všeho dění a užívá si svojí nadmíru početné rodiny (5 dětí). Nezúčastnila se ani jubilejního dvacátého ročníku Miss ČR, kam byly pozvány všechny bývalé vítězky.

 

7. Iveta Lutovská

Modelka roku 2009

Iveta LUTOVSKÁ. FOTO - archiv

V soutěži Modelka roku, které se účastní nejen »Missky«, se českým kráskám tradičně daří velmi dobře. Iveta Lutovská (nar. 14. května 1983 v Třeboni) tuto soutěž vyhrála v roce 2009, předtím se z korunky radovaly i Petra Macháčková v roce 2005 a Petra Minářová v roce 1996. Lutovská, Česká Miss z roku 2009, ale v mezinárodní konkurenci dosáhla ještě něčeho navíc – půvabná blondýna postoupila v témže roce do TOP 10 na Miss Universe, totiž soutěži, která jako jediná tuzemským krasavicím z hlediska »medailového« umístění dosud uniká.

Lutovská patří mezi nejinteligentnější a nejpřirozenější »Missky«, které jsme kdy měly – není divu, že dostala místo moderátorky na TV Nova. Ani jí se však nevyhnula po úspěchu v soutěži tzv. missí nemoc. Po rozchodu s dlouholetým přítelem Radovanem Hynkem (po devíti letech vztahu) skončila v náruči bohatého podnikatele Jaroslava Víta, jehož příjmení pojala za své po velkolepá svatbě v září 2011 v golfovém resortu pod Kunětickou horou.

 

8. Hana Věrná

I. vicemiss na Miss Supranational 2010

V roce 2009 se Hana Věrná (nar. 10. května 1989 v Uherském Hradišti) stala II. vicemiss České republiky, a to v úplně posledním ročníku této »pozapletalovské« soutěže krásy, ještě než byla sjednocena s průbojnější Českou Miss Michaely Maláčové. Teoreticky by se tak na půvabnou blondýnku vysokoškolským vzděláním  mohlo zapomenout, ona však stále patří mezi nejvyhledávanější modelky, resp. fotomodelky. Možná jí k tomu pomohl i úspěch na Miss Supranational v roce 2010 v polském Plocku.

Toto klání si získává stále větší prestiž, ačkoli je ze všech podobných konkurenčních soutěží nejmladší. Doslovný překlad názvu zní »Nadnárodní slečna« a od roku 2009 ji organizuje společnost World Beauty Association sídlící v Panamě. Styčným bodem všech ročníků jsou převládající úspěchy slovanských dívek v každém z dosavadních ročníků. Inu, slovanský šarm a šmrnc je konečně doceněn…!

Petr KOJZAR

FOTO – autor, ČTK/AP, Scouteen, monikazidkova.cz a archiv


Zajímají-li vás další články v našem deníku, přečtěte si vše buď v tištěné podobě Haló novin (k zakoupení na stáncích), nebo v elektronické podobě na internetových stránkách www.publero.com.


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.1, celkem 7 hlasů.

Petr KOJZAR

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.