Čokoláda nám šmakuje. Zkusme fairtradovou!

Na sklonku listopadu přijela do Prahy Afia Asamoa Owusuová z Ghany, představitelka výrobců kakaa - základní suroviny pro výrobu čokolády. Setkala se s asi sedmdesáti mladými lidmi a jejich učiteli, kteří zastupují školy z několika měst ČR, usilující o udělení titulu »Fairtradová škola«.

I náš list byl u toho, když Základní škola Svážná z Mostu přijala toto čestné označení. Holky a kluci si po slavnostní části z úst sympatické Afii vyslechli, jak se kakao pěstuje, kdo ho pěstuje a v jakých podmínkách, a jak na této činnosti parazitují subjekty, které si vezmou dost pro sebe, ale výrobcům dají jen velmi málo. (Stručně řečeno, jak funguje kapitalistické vykořisťování.) I to je důvod, proč v mnoha zemích jako Nigérii, Kamerunu nebo Pobřeží slonoviny pracují na kakaových plantážích děti. Ty pracují za minimální odměnu, nebo dokonce za otrockých podmínek.

Nutno podotknout, že nám, Čechům a Češkám, čokoláda moc chutná. Sníme jí každý ročně průměrně šest kilo a utratíme za ni celkově 470 milionů Kč. Ta neopakovatelná lahodná chuť má i svou pachuť. Téměř veškerá u nás spotřebovávaná čokoláda, plných 97 %, je vyráběna z kakaa neeticky vypěstovaného v rozvojových zemích. Na to je třeba spotřebitele upozorňovat a je skvělé, že to začínají chápat i mladí lidé.

Na pražském setkání fairtradistů Haló noviny oslovily studentku 2. ročníku Gymnázia Boženy Němcové Michaelu Sirovou z Hradce Králové.

Kdo od vás z Hradce vlastně přijel?
Celá naše fairtradová akční skupina.

Co to je »akční skupina«?
Skupina spolužáků, která se snaží o to, aby se celá naše škola stala »Fairtradovou školou«.

Co pro to všechno děláte?
Začali jsme osvětou. Informovali jsme spolužáky, co to fair trade znamená, a abychom je tak trochu nalákali, udělali jsme ochutnávku fairtradové čokolády. Nyní připravujeme další akce.

Jaký ohlas má vaše aktivita?
Fairtradová čokoláda měla velký úspěch (smích), a nyní se už někteří spolužáci přece jen začínají o věc zajímat.

Myslíte si, že vaši vrstevníci chápou, že je v běžné čokoládě obsažena i dětská práce a že tedy mají sahat spíše po čokoládě fairtradové, tedy také zpravidla dražší?
Někteří to chápou, někteří ne. Když vezmu mou třídu, tak mnohým je to jedno. Ale jsou i takoví, kteří za námi přijdou a ptají se nás, jak to chodí, kde je možné fairtradový výrobek koupit a tak.

A jsou v Hradci Králové obchody, kde lze fairtradové výrobky koupit?
Ano, v našem městě je to obchod Bazalka nebo obchod Zdravíčko. Tam lze koupit fairtradový čaj, čokoládu, kávu.

Jak vás v tomto podporují pedagogové?
Podpora je dobrá, většina pedagogů to chápe a snaží se nám pomáhat – třeba i ve výuce, kde zařazují globální témata.

Koho vlastně napadlo připojit se do fairtradového hnutí?
V našem gymnáziu paní profesorku Kykalovou, která uspořádala vloni fairtradovou snídani a přišla s nápadem, že bychom mohli být v budoucnu Fairtradovou školou. Prozatím jsme čekatelé na tento titul.

Monika HOŘENÍ
FOTO - autorka a Ekumenická akademie Praha

(Více na www:zaferovoucokoladu.cz)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.8, celkem 13 hlasů.

Monika HOŘENÍ

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.