Češi mají stejné nároky jako Číňané

Vysokoškolští studenti ve Švýcarsku předpokládají, že jejich hrubý nástupní plat bude činit 7062 USD měsíčně, což odpovídá částce přibližně 143 000 korun. Jedná se o nejvyšší očekávaný nástupní plat na světě. Na druhém a třetím místě se umístily skandinávské státy - Norsko s 6556 dolary a Dánsko s 5427 dolary. Vyplynulo to z průzkumu švédské společnosti Universum mezi 430 000 studenty z 24 zemí světa.

»Na první pohled se může zdát, že je očekávaný plat švýcarských absolventů abnormálně vysoký. Je to však dáno velmi vysokými životními náklady, a také tamní nízkou nezaměstnaností, která se pohybuje kolem tří procent. Oproti jiným zemím se však finanční představy švýcarských studentů během jejich profesní kariéry výrazně nemění, i pět let po nástupu totiž jejich očekávání zůstávají takřka na stejné úrovni,« doplňuje k průzkumu Tomáš Rašner, ředitel vydavatelského domu Studenta Media, který je od letošního podzimu zástupcem společnosti Universum na českém trhu, a dodává: »U skandinávských zemí, které se také objevují na prvních příčkách žebříčku, je nutné podotknout, že například v Dánsku jsou celosvětově nejvyšší daně z příjmu. Čistá mzda proto není ve skutečnosti tak vysoká, jak se na první pohled může zdát.«

Genderové rozdíly stále patrné

Švýcaři si vedle očekávaného nástupního platu vydobyli ještě jedno prvenství. Rozdíl mezi očekáváním žen a mužů je největší na světě. Činní 986 dolarů... Zatímco švýcarští muži předpokládají, že v prvním zaměstnání budou vydělávat 7457 dolarů, Švýcarky očekávají 6468 dolarů. Tento rozdíl mezi pohlavími lze pozorovat ve všech zemích na světě. Dle Universa jsou ženy všeobecně více skromné a očekávají, že na vysoký plat dosáhnou přirozeně díky svým schopnostem. Vedle Švýcarska vykazují největší rozdíly mezi finančním očekáváním žen a mužů Rakousko (932 dolarů) a Německo (726 dolarů).

Poláci a Indové nejskromnější

Na opačné straně žebříčku se objevují především státy východní Evropy a Asie. Z 24 zkoumaných zemí se na posledním místě umístilo Polsko s očekávaným hrubým nástupním platem 963 dolarů a Indie s 976 dolary. Dle nedávného průzkumu společnosti Studenta Media očekávají čeští vysokoškoláci nástupní plat ve výši 20-25 000 korun. S touto představou se tuzemští studenti řadí právě až do druhé poloviny žebříčku a jsou přibližně na stejném místě jako studenti v Číně. »Mnoho lidí se domnívá, že Čína dává světu levnou pracovní sílu. Jak však ukázaly výsledky průzkumu Universa, tamější vysokoškoláci očekávají stejný nástupní plat jako Češi, tedy 1084 dolarů,« uvádí Rašner a dodává, že totožný průzkum společnosti Universum v současné době probíhá i na českých vysokých školách. V příštím roce bude Česká republika zařazena do tohoto globálního žebříčku a bude moci lépe pozorovat, v čem jsme si podobní a v čem jsme naopak zcela odlišní od ostatních států.

Výsledky získala společnost Universum v rámci každoročního průzkumu na reprezentativním vzorku 432 000 studentů univerzit či vysokých škol ve 24 zemích (Norsko, Finsko, Dánsko, Švédsko, Švýcarsko, Rakousko, Německo, Francie, Nizozemsko, Španělsko, Itálie, Polsko, Velká Británie, USA, Austrálie, Kanada, Japonsko, Singapur, Hong Kong, Brazílie, Mexiko, Indie, Čína a Rusko).

(zr)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5, celkem 16 hlasů.

(zr)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


v.mihulka
2013-12-14 08:15
Čtenáři Haló novin mají tu výhodu dostávat " novinky ze světa
" s mírným opožděním. "Mainstreamová" média tuto
zprávu uvedla již 29.11.2013.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.