V Praze se likviduje řízení rozvoje a výstavby

Neodbornost a chaos vládne nejenom na úrovni centra, tedy vlády a parlamentu. Rozšiřuje se i na úrovni samosprávy. V krajích, městech a obcích. Obrovského rozsahu dosahuje v  Praze.

Proces rozvoje a výstavby Prahy je stále více chaotický, neodborný a nehospodárný. Způsob řízení, který se v posledních desetiletích osvědčil, se postupně likviduje. Prostředky rozpočtu se vynakládají bez řádné kontroly a Praha má již desetimiliardové dluhy. Primátor Prahy Hudeček, se v současné době vyžívá v osočování bývalého primátora stran zodpovědnosti za výstavbu tunelu Blanka, kde je již proinvestováno asi 30 miliard korun. Trapné dohady s Metrostavem nevedou k ničemu kladnému, pouze k dalším nákladům. Místo urychleného dokončení tunelu pražští radní rozhodli o vedení sporu, zda smlouva s Metrostavem je platná nebo ne. Má k tomu sloužit i veřejná zakázka na posudek v této věci za 18,6 milionů Kč. To vše je pouze cílenou součástí postupné likvidace kvalifikovaného řízení rozvoje a výstavby města.

Vše pro silné developery

Pražští radní v posledních měsících zastavili dokončení již vypracovaného územního plánu, rozhodli zrušit Útvar rozvoje hl. m. Prahy a nahradit jej Institutem plánování rozvoje hl. m. Prahy. Proti těmto záměrům vystoupili pouze zastupitelé KSČM. Marta Semelová ve svém vystoupení uvedla: »Navrhovanou organizační změnou se završí proces destrukce územního rozvoje a výstavby Prahy. Prakticky má být dána volná ruka velkým investorům. Proces byl zahájen již před dvaceti lety zrušením dobře fungujícího Útvaru hlavního architekta Prahy a v poslední době se završuje snahou vypracovat místo územního plánu takzvaný metropolitní plán, který má vytvořit volnější podmínky pro rozhodování o výstavbě Prahy.«

Přeloženo do srozumitelného jazyka: ten, kdo má dostatek kapitálu, může v podstatě stavět, co chce, kde chce a jak chce. Důsledky se již dnes projevují. Odborně zdatní a zkušení pracovníci jsou z »Institutu« propouštěni. Ale Institut se početně rozšiřuje. Ze 160 pracovníků asi o 100 osob. Většinou jde o známé nového vedení na dohody o pracovní činnosti a již jsou jim udělovány odměny až 80 tisíc Kč.

Finančně silní developeři se již dávají do práce. Nečekají. Příští rok může na Pankráci začít stavba 104 metrů vysokého mrakodrapu ve tvaru »V«. Umožňuje to listopadové rozhodnutí magistrátního stavebního úřadu. Nebylo vyhověno odvolání šesti sdružení, ani rozhodnutí městského soudu v Praze. Proti bylo i UNESCO, které doporučilo budovu snížit na 70 metrů s ohledem na to, že Praha je zapsána do seznamu světového kulturního dědictví.

Místo školek a bytů kanceláře

Ve velkém se pustili developeři do výstavby administrativních budov. V příštím roce má být v Praze dokončena zhruba 160 tisíc metrů čtverečních kancelářských ploch, což bude o 87 procent více, než letos. V Praze nejsou tisíce míst ve školkách a jeslích. Nejsou žádné sociální byty. Likvidují se průmyslové závody. Rostou však nové a nové kanceláře, na kanceláře se přestavují byty. Téměř v každé ulici jsou reklamy na volné kanceláře. A nové se dále, ještě ve větším rozsahu, budou stavět.

V Praze je aktuálně 2,89 milionu metrů čtverečních kancelářských ploch třídy A a B (tzv. moderních kanceláří). Přibližně 13 % z nich je nepronajatých. V různých stupních výstavby a rekonstrukce je v současné době v Praze 310 tisíc metrů čtverečních kanceláří. Dalších 1,1 milionů metrů čtverečních je ve fázi plánování.

Před několika týdny byl zkolaudován jednoznačně největší kancelářský projekt Florentinum. Postavila jej investiční skupina Pentum za více než čtyři miliardy. Minulý měsíc začala Penta budovat další administrativní budovu na území bývalé továrny Waltrovka. A bylo by možné pokračovat. Komu a čemu bude v Praze sloužit tak obrovský rozsah kancelářských prostor? Na to nedá nikdo odpověď. Bude to katastrofa vyvolaná současným vedením magistrátu.

(erte)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.4, celkem 30 hlasů.

(erte)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


jaroslav.hadas
2013-12-18 21:45
Ještě tak něco organisovat a řídit,to už tady bylo .Přeci jako
soukromník si můžu dům o sto patrech postavit třeba na Václaváku a
nemá mi co toho kdo kecat.Máme demokracii,svobodné podnikání tak co je
do toho nějakému pražákovi.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.