romana janoucha

festivalový šleh

Festival Mundial de la Juventud y los Estudiantes. Tohle krásně španělsky znějící jméno světového setkání pokrokové omladiny z celého světa jsem dostal šanci slýchat už třikrát, nepočítám-li portugalskou verzi bez těch studentů z I. SFM OSN v roce 1998. FMJE jsem zažil na Kubě 1997, v Caracasu 2005 a nyní v ekvádorském Quitu 2013. Jen Alžír 2001 preferoval spíš francouzštinu a SFMS v JAR 2010 jsem z více důvodů nestihl.

Mj. jsem se ve svých 37 letech bál, že už jsem na festivaly mládeže a studentstva starý. Na rozdíl od jednoho sympatického 57letého ruského delegáta ze Zjuganovovy KPRF, s nímž příští rok přineseme zajímavý postfestivalový rozhovor. Ten začal jezdit na světové festivaly ve svých 41 letech a dodnes těch »polistopadových« zvládl všech pět. A rozhodně nevypadá, že by se chystal odcházet do festivalového důchodu. Proč taky? Na mou otázku, zda mu někdo v jeho (jedné ze dvou ruských) delegaci nepředhazuje už poněkud vyšší věk, odpověděl, že jde přece o festivaly mládeže a studentstva a on se vzdělává celý život. Takže jakýsi student univerzity třetího věku...

Koneckonců, proč ne? Asi taky ve svých 40 letech začnu uvažovat o tom, že bych našeho rekordmana Františka Kovandu, který se rovněž zúčastnil čtyř SFMS, na příštím XIX. SFMS překonal. I proto, že ta letošní politická olympiáda - jak SFMS lidem u nás, kterým festivaly nic neříkají, představuji - nepatřila ve finále k těm nejzdařilejším. Tedy, jak dokumentuje článek kolegů z KSM, kteří v naší delegaci tvořili těsnou většinu, nadšení ani po jeho skončení nikomu z nich nechybí a je pravda, že jsme si to zase pořádně užili všichni... Je ale třeba klást si i realistické otázky. Proč na festivaly jezdí čím dál tím méně zahraničních delegátů? Proč i v tak poklidné zemi budující socialismus, jakou Ekvádor bezesporu je, organizátoři omezili kontakt delegátů s tamními obyvateli na minimum? Proč doslova zazdili slavnostní zakončení, které jakoby se ani nekonalo? Atd., atp.

Je zkrátka jasné, že Světová federace demokratické mládeže neprochází (nejen při výběru místa festivalového klání) nejjednodušším obdobím. A je proto třeba nestrkat hlavu do písku, přiznat to a pomoci jí společnými silami k návratu na někdejší výsluní. Zejména v době, která pro práci pokrokové antikapitalistické mládeže není nijak snadná. Tradice světových festivalů mládeže a studentstva si to zaslouží!


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3.2, celkem 30 hlasů.

Roman JANOUCH

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.