Na aktuální téma

Nejen vánoční zamyšlení

V čase vánočním a novoročním se velmi často zamýšlíme, snad v souvislosti s legendou o narození Ježíše Krista i »narozením« nového roku, nejen nad zrozením nového života, ale více než kdy jindy také nad rodinnými vztahy. Těsně před letošními vánočními svátky jsme se mohli seznámit se zněním smlouvy o programu, který chce prosazovat po předčasných volbách nově vznikající vládní koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL. S řadou zde uvedených bodů jistě lze souhlasit, ale nenápadná věta »Neumožníme žádné opatření v rozporu s ochranou života od početí do přirozeného konce (ne aktivní euthanasii)« zavanula návratem do temného středověku. Připomněla mi také rok 2003, kdy skupina konzervativních poslanců J. Kasal, J. Karas a P. Pleva připravovala zákon »na ochranu lidského života i před narozením«, tedy zákaz interrupcí. Tehdy zákon po velké kritice ze strany řady politiků a političek i odborné a široké veřejnosti naštěstí neprošel ani prvním čtením.

Sotva se však objevila možnost, že se lidovci opět vrátí k moci, a pan Kasal se stal členem vyjednávacího týmu KDU-ČSL o budoucím programu a o nové vládě, přízrak dávné a vůči ženám netolerantní minulosti se opět zjevil. Přitom renomovaná studie Guttmacherova institutu jasně ukazuje, že počet interrupcí je zhruba stejný v zemích, kde jsou potraty zakázány, jako tam, kde je úřady považují za legální. Místo poklesu počtu umělého přerušení těhotenství se v souvislosti s jejich zákazem zvyšuje tzv. potratová turistika a také příklon k nezákonným, mnohdy podomácku prováděným nebezpečným zákrokům. Ročně zemře po celém světě na následky »načerno« provedeného potratu 70 tisíc žen a až čtvrt milionu dětí zůstane bez matky. Pokud by se koaliční smlouva skutečně začala naplňovat, zařadila by se Česká republika mezi v této věci nejkonzervativnější evropské státy, jako je Malta, Polsko a Irsko. Ty sice potraty prakticky zakazují, ale vzkvétá zde cestování za interrupcí. Přitom u nás každoročně klesá počet interrupcí – ze 109 361 v roce 1990 na 23 032 v roce 2012! Je to důsledek nejen zvětšující se informovanosti o možnostech ochrany před nechtěným těhotenstvím a dostupností antikoncepce, ale i rozvojem nepokrytecké výchovy a osvěty k odpovědnému sexuálnímu životu.

Vypadá to, že hnutí ANO již splnilo svoji hlavní úlohu, řečeno Babišovými slovy, tím, že »zabránilo vzniku levicové vlády« a teď už jim, lidovcům i sociálním demokratům jde jen o ministerská křesla a další »korýtka«. Bude tak zřejmě dál pokračovat předešlými vládami započatý přesun veřejných solidárních služeb do sféry soukromého podnikání a nahodilé (katolické) charity a k tomu všemu se ženám začne upírat jejich nezadatelné právo na možnost se svobodně rozhodnout o svém těle, tedy o tom, zda mít, či nemít dítě.

KSČM na tomto základním lidském právu trvá a bude ho i nadále prosazovat. Stejně tak jako nepřestaneme ani v roce 2014 usilovat o důstojný život rodičů, jejich dětí, seniorů - prostě všech občanů České republiky - v sociálně spravedlivé společnosti.

Soňa MARKOVÁ, poslankyně (KSČM)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.7, celkem 15 hlasů.

Soňa MARKOVÁ

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.