Tentokrát byl objektem sebevražedného útoku trolejbus.

Další vražedný útok ve Volgogradu

Nejméně 14 mrtvých a 27 zraněných si podle vyšetřovatelů vyžádal pondělní výbuch bomby v trolejbusu v ruském městě Volgograd. Ruské úřady jsou přesvědčeny, že po necelých 24 hodinách po explozi na volgogradském hlavním vlakovém nádraží šlo o další sebevražedný atentát. Volgograd - dříve známý jako Stalingrad - se ovšem stal cílem pumového útoku od letošního října už potřetí. To může podle analytiků naznačovat, že ozbrojenci chtějí tímto způsobem ukázat, jak daleko dosáhnou mimo hranice své neklidné oblasti. Teroristické útoky odsoudily USA, Čína, Izrael, Ukrajina, Francie a další státy. Česká diplomacie označila útoky proti civilistům za barbarství.

»Již nyní lze předběžně říci, že výbušné zařízení v trolejbusu odpálil sebevražedný atentátník, muž. Části jeho těla byly nalezeny a odeslány k analýze DNA, abychom ho identifikovali,« řekl agentuře ITAR-TASS mluvčí vyšetřovatelů Vladimir Markin. Dnešní výbuch nálože o síle nejméně čtyř kilogramů klasické trhaviny byl podle mluvčího tak silný, že z trolejbusu zůstala fakticky jen kostra a střecha chybí a tlaková vlna vyrazila okna v protější pětipodlažní budově.

Na volgogradském nádraží v neděli vybuchla podle vyšetřovatelů nálož o síle nejméně deseti kilogramů TNT, která zabila 17 lidí a více než čtyři desítky dalších zranila, pět z nich je v kritickém stavu. Nedělní útok podle agentury Interfax, která se odvolává na zdroj z bezpečnostních složek, patrně spáchal někdejší zdravotník Pavel Pečenkin z Marijské autonomní republiky, údajně od loňského roku člen jedné z teroristických skupin působící v Dagestánu na severním Kavkaze. S definitivní identifikací atentátníka se čeká na analýzu DNA.

V obou případech byla podle Markina nálož prošpikována díly zvyšujícími ničivý účinek, a to potvrzuje vyšetřovací verzi o spojitosti obou útoků. Podle mluvčího je možné, že teroristé vyrobili obě nálože v jednom místě. Každopádně si místo a čas obou útoků vybrali tak, aby způsobili co nejvíce obětí. Oba výbuchy oživily v Rusku obavy z terorismu před zimními olympijskými hrami, které se v únoru mají konat v Soči. Volgograd leží asi 650 kilometrů severovýchodně od místa olympiády.

Mezinárodní olympijský výbor však nepochybuje, že ruské úřady budou s to zajistit bezpečnost her, do jejichž zahájení zbývá méně než šest týdnů. »Na olympiádě za bezpečnost odpovídají místní úřady a nemáme žádné pochyby, že ruské úřady se s tím úkolem vyrovnají,« řekla mluvčí výboru.

Pondělní výbuch podle ITAR-TASS zahřměl kolem 08.10 hodin moskevského času (05.10 SEČ). Vyšetřovatelé podle Markina zkoumají místo činu i záběry z pouličních kamer a vyslýchají očité svědky, včetně těch pasažérů z trolejbusu, kteří útok přežili a jsou s to vypovídat. Místní kriminalisty posilují experti z moskevského ústředí, jakož i z jihu Ruska a severního Kavkazu.

Prezident Vladimir Putin nařídil řediteli ruské kontrarozvědky (FSB) Alexandru Bortnikovovi urychleně odletět do Volgogradu. O posílení bezpečnosti a o pomoci obětem jednal také s ministrem vnitra Vladimirem Kolokolcevem a s premiérem Dmitrijem Medveděvem. Ministr pro mimořádné události Vladimir Pučkov přislíbil pozůstalým pomoc: každé rodině milion rublů (asi 600 000 Kč), zranění mají dostat od 200 000 do 400 000 rublů. Ministerstvo také vypraví zvláštní letadlo, které má přepravit zraněné do Moskvy.

K odpovědnosti za nedělní ani dnešní výbuch se zatím nikdo nepřihlásil. Akce následovaly několik měsíců poté, co čečenský povstalecký vůdce Doku Umarov vyzval k novým útokům proti civilním cílům v Rusku včetně dějiště her v Soči. Ve Volgogradu útoky podle stanice Echo Moskvy vyvolaly u mnoha lidí obavy z používání veřejné dopravy.

Sebevražedné pumové útoky, páchané často takzvanými černými vdovami, tedy manželkami zabitých povstalců, otřásají Ruskem po celé roky. Drtivá většina z nich se ale omezuje na oblasti severního Kavkazu, která je centrem aktivit povstalců usilujících o vytvoření islámského státu.

Lidé v Volgogradu hovoří o strachu, o panice i o dopravním kolapsu a výpadcích telefonního spojení. V neděli na místním vlakovém nádraží a v pondělív trolejbusu při explozích dohromady zahynulo nejméně 31 osob. »Mnozí obyvatelé města se podle očitých svědků bojí používat veřejnou dopravu, vysedají z autobusů a tramvají a jdou podél silnic pěšky,« napsal server newsru.com. Ve volgogradské městské dopravě se podle televize Rossija 24 chystají zavést hlídky dobrovolníků a lidé také musí počítat s častou policejní kontrolou osobních dokladů.

»U místa výbuchu v okruhu 200 metrů postavili zátarasy. Pracují tu asi pyrotechnici, je tu hodně sanitek. Okolo zátarasů je spousta lidí, kteří se snaží zjistit něco o svých příbuzných. Ve městě nastal dopravní kolaps. A ke všemu k výbuchu došlo u tržnice. Hodně lidí sem v předvečer novoročních svátků vyrazilo na nákupy. S telefonickým spojením je to taky bída,« řekl Anatolij Fjodorov televizní stanici RT po dnešní explozi v trolejbusu.

»Je to hrozné. Všichni vyšli z trolejbusů i z tramvají a jdou pěšky. Ráno bývají trolejbusy narvané. Ale hodně lidí teď do veřejné dopravy vůbec nenastupuje, jdou po svých,« řekl agentuře RIA Novosti Sergej Stukalov, který podle svých slov žije asi 200 metrů od místa dnešní tragédie. »Už druhý den chcípáme. Chodíme už jen pěšky,« řekl další očitý svědek.

»Zaznělo silné třesknutí a pak záblesk, celá silnice zmizela v dýmu. Kolemjdoucí nejdřív nepochopili, co se stalo. Až pak, když uviděli ohořelé zbytky trolejbusu a okolo mrtvá těla, se vyděsili hrůzou,« citovala agentura ITAR-TASS svědkyni jménem Polina. »Probudil mě silný výbuch. Slyšela jsem, jak se sype sklo z oken v budově. Podívala jsem se ven, byla ještě tma, a viděla jsem vozidlo rozervané explozí, utíkající a křičící lidi. Někteří byli ranění, hodně z nich podlehlo panice. Za pár minut přijala policie, sanitky, hasiči,« popisovala Alina Averjasovová televizní stanici TVN.

Experti vybízejí obyvatele Volgogoradu, aby nepodléhali strachu a panice. »Terorismus na svátky je jejich obvyklá taktika. Panika a bezmoc jsou ale tím, čeho teroristé chtějí dosáhnout, a tomu musíme čelit,« řekl psychiatr a kriminalista, ředitel Střediska právní a psychologické pomoci v extrémních situacích Michail Vinogradov. Místní gubernátor Sergej Boženov vyhlásil ve městě a v přilehlé oblasti od dnešního dne do 3. ledna smutek za oběti útoků.

Těžce zraněné nemluvně

Mezi 27 hospitalizovanými je i těžce zraněné nemluvně, jehož věk experti odhadli na osm měsíců... Podle vicepremiérky Olgy Goloděcové kromě tohoto dítěte, jehož rodiče nejspíše zahynuli, jsou v kritickém stavu ještě další dva pacienti. »Bojujeme doslova o život každého člověka,« řekla televizi Rossija 24. »Musíme překonat žal. Nesmíme dopustit, aby nás (teroristé) zastrašili,« dodala.

Na volgogradském nádraží v neděli vybuchla podle vyšetřovatelů nálož o síle nejméně 10 kilogramů TNT, která zabila nejméně 17 lidí a více než 41 dalších zranila, pět z nich je v kritickém stavu (Haló noviny informovaly). Nedělní útok podle agentury Interfax, která se odvolává na zdroj z bezpečnostních složek, patrně spáchal někdejší zdravotník Pavel Pečenkin, údajně od loňského roku člen jedné z teroristických skupin působících v Dagestánu na severním Kavkaze. S definitivní identifikací atentátníka se čeká na analýzu DNA.

V obou případech byla podle Markina nálož prošpikována díly zvyšujícími ničivý účinek, a to potvrzuje vyšetřovací verzi o spojitosti obou útoků. Podle mluvčího je možné, že teroristé vyrobili obě nálože v jednom místě. Každopádně si místo a čas obou útoků vybrali tak, aby způsobili co nejvíce obětí...

Oba výbuchy oživily v Rusku obavy z terorismu před zimními olympijskými hrami, které se v únoru budou konat v Soči. Povolžský Volgograd leží asi 650 kilometrů severovýchodně od místa olympiády. Mezinárodní olympijský výbor ale nepochybuje, že ruské úřady budou s to zajistit bezpečnost her, do jejichž zahájení zbývá necelých šest týdnů.

Prezident Vladimir Putin nařídil posílit bezpečnost v celé zemi, bezpečnostní složky uvedl do zvýšené pohotovosti a ředitele ruské kontrarozvědky (FSB) Alexandra Bortnikova poslal přímo do Volgogradu. Podepsal také zákon o blokování webů s teroristickým obsahem bez nařízení soudu. Ve federálním parlamentu zároveň sílí hlasy po odvolání volgogradského gubernátora Sergeje Boženova a po obnově trestu smrti. K odchodu vyzval Boženova např. šéf Spravedlivého Ruska Sergej Mironov: »Pokud teroristé třikrát udeří na témže místě, pak je to místo slabé,« řekl poslanec agentuře Interfax. Narážel tak i na říjnový obdobný atentát, který si vyžádal šest obětí.

Pod správu armády

Jasný recept na řešení kritické situace v milionovém Volgogradě má vůdce ruských nacionalistů Vladimir Žirinovskij: město by měla pod svou »totální« kontrolu převzít ruská policie a armáda.

Ve Volgogradu útoky podle stanice Echo Moskvy logicky vyvolaly u mnoha lidí obavy z používání veřejné dopravy. Jiná média hovoří/píší o panice v celém městě... »Volgograd, který je symbolem ruského utrpení a vítězství ve 2. světové válce, si vůdci teroristů vybrali právě kvůli tomu, jaké postavení má v myslích lidí,« usoudil Dmitrij Trenin z moskevského střediska Carnegie.

Stejná šablona

Rusko označilo teroristické akce ve Volgogradě za útoky zosnované podle stejné šablony, jakou mají podobné násilné činy jinde ve světě. Ministerstvo zahraničí zároveň vyzvalo k mezinárodní solidaritě a varovalo některé politiky před dělením teroristů na správné a nesprávné v závislosti na volbě geopolitických úkolů. Takové kalkulace jsou podle Moskvy zhoubné. »Zločinné výpady ve Volgogradě, stejně jako útoky teroristů v USA, Sýrii, Iráku, Libyi, Afghánistánu, Nigérii a dalších zemích, jsou organizovány podle jednotné šablony, mají tytéž inspirátory,« konstatuje ruské ministerstvo.

(rom, čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.1, celkem 13 hlasů.

(zr)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


suda.jan
2013-12-30 18:38
Podstata a původ terorismu je stejný a geopolitické dělení je
nesprávné. Ukazuje na charakter dosud panujícího negativního stavu,
jehož pád se blíží. Je třeba, aby myšlení lidí se stalo více
pozitivní a aktivní.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.