Sýkorky mají při současném teplém počasí stále hodně potravy.

Ptáci zatím neodlétají do teplých krajin

Kvůli extrémně teplému počasí zatím neodtáhli na jih některé druhy ptáků, k vidění jsou také vzácné druhy, které přiletěly ze severu. Na tento jev upozornila Česká společnost ornitologická s tím, že například sýkorky zpívají jako na jaře a kosy mohou vysoké teploty přimět ke skutečnému hnízdění.

Díky teplotám vysoko nad nulou a nezasněžené krajině mají ptáci snadný přístup k potravě, a nemají proto důvod odlétat. »Můžeme tak stále vidět i stohlavá hejna špačků nebo čejky sbírající potravu na holých polích,« uvedl ředitel ornitologické společnosti Zdeněk Vermouzek. Tito ptáci ale stejně odletí, až se ochladí, na jihu Evropy přitom pobudou zhruba jen do února. »Městské druhy, jako například kosy, může teplé počasí vyprovokovat i ke skutečnému hnízdění. Následující ochlazení však podobné pokusy bohužel ale až na úplné výjimky zhatí,« dodal ornitolog.

Díky teplé zimě lze také na několika místech pozorovat čápy. Kromě známého zimoviště v Blatné se druhým rokem přes zimu zdržuje čáp u Ivanovic na Hané nebo u obcí Choťánky a Vrčení na Nymbursku. Čápy si ale lidé někdy pletou s volavkou bílou. Poznávacím znamením je červený čapí zobák a to, že se čápi nesdružují v hejnech, ale maximálně po dvou.

Výskyt severských ptáků teplá zima příliš neovlivnila, přesto lze vidět některé vzácné druhy. »Na jihomoravské Pálavě tak můžeme potkat pěvušku podhorní, v západních Čechách jiný horský druh, zedníčka skalního, jehož let a červená křídla připomínají motýla, a kousek od našich hranic, na německé straně Krušných hor se dokonce objevila sovice krahujová, která do střední Evropy zalétá z hnízdišť na dalekém severu opravdu velice zřídka. Přičteme-li kalousy a pustovky na tradičních nocovištích nebo kajky mořské či bernešky na nezamrzlých vodních plochách, můžeme říci, že pozorovatelé ptáků mají doslova žně,« pochvalují si ornitologové.

(zr)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.1, celkem 7 hlasů.

(zr)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.