Budova České národní banky. Ilustrační foto

Zahraniční dluh mírně pod dvěma biliony

Zahraniční dluh České republiky ve třetím čtvrtletí meziročně vzrostl o 57,4 miliardy korun a dosáhl 1,946 bilionu Kč. Představoval tak 50,6 procenta hrubého domácího produktu. Oproti předchozímu čtvrtletí ale zahraniční dluh klesl o 78,8 mld. Kč.

Oznámila to Česká národní banka s tím, že na pokles zadluženosti ve třetím kvartálu mělo nejvyšší vliv snížení zahraničních závazků podnikového sektoru. »Pokles zahraničních závazků podnikového sektoru souvisel především se snížením čistých závazků tuzemských dceřiných společností vůči zahraničním přidruženým podnikům,« uvedla ČNB.

Výše dluhu i jeho struktura podle analytika ČSOB Petra Dufka nepředstavuje zásadní problém české ekonomiky ani překážku pro její další vývoj. »V posledním čtvrtletí roku lze očekávat, že se hodnota dluhu ČR zvýší z titulu oslabené koruny,« uvedl Dufek. Půjde podle něj primárně o efekt přepočtu eurového, respektive dolarového zadlužení do korun.

Zahraniční závazky s původní splatností delší než jeden rok tvoří 76,6 % celkových dluhových pasiv. Podíl bankovního sektoru včetně ČNB na zahraničním dluhu činí 22,9 %, závazky vládního sektoru naplňují 28,8 % dluhu a soukromý sektor se na celkové dlouhodobé zahraniční zadluženosti podílí 46,1 %. Zbývající část tvoří závazky veřejného sektoru, do nichž se zahrnují závazky vládního sektoru, závazky soukromých subjektů garantované vládou a závazky subjektů s majoritní účastí státu se splatností nad jeden rok.

Schodek investiční pozice ČR vůči zahraničí ve třetím čtvrtletí klesl o 45,5 miliardy na 1,87 bil. Kč. Poměr schodu investiční pozice k HDP se snížil v běžných cenách na 48,7 %. Meziročně je schodek investiční pozice rovněž nižší, a to o 60,5 mld. Kč.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.6, celkem 15 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.