Chyby v účetnictví za 71 miliard

Ministerstvo průmyslu a obchodu nesprávně zúčtovalo v pomocném analytickém přehledu za rok 2012 zhruba 11 procent údajů v objemu 71 miliard korun. Vyplývá to z výsledků kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ).

»Kontroloři zjistili, že téměř 11 procent údajů v objemu 71 miliard korun bylo zatíženo nesprávnostmi přenesenými do pomocného analytického přehledu z chyb vzniklých při vedení účetnictví ministerstva,« sdělila ČTK mluvčí úřadu Olga Málková. Pomocný analytický přehled je nový typ účetního záznamu pro řízení veřejných financí, avšak předpisy pro jeho tvorbu jsou podle NKÚ zatím nejasné, takže nedostatky nelze přičítat jen ministerstvu. »Novela vyhlášky, která definuje konkrétní povinnosti zpracovatelů pomocného analytického přehledu, vyšla ve sbírce zákonů 28. prosince 2011. Zpracovatelé tak měli jen čtyři dny na to, aby provedli potřebné organizační a technické změny,« uvedla Málková. Tvorbu přehledu navíc podle ní z významné části upravuje právně nezávazný dokument ministerstva financí. »NKÚ tento fakt pokládá za systémový problém,« doplnila.

Podle stínového ministra KSČM pro resort průmyslu a dopravy Pavla Hojdy je rozhodující, zda došlo ke zneužití prostředků či nikoliv. »Pokud NKÚ nezjistil neekonomické využití finančních prostředků, tak se jedná o účetní problém, a předpokládám, že vláda, pokud se tím bude zabývat, zkonstatuje, že věc se má do určitého data uvést do náležitého pořádku,« řekl Hojda našemu listu.

Málková dodala, že kvůli nejednoznačnosti účetních předpisů nemohli kontroloři vyhodnotit správnost čtvrtiny údajů v přehledu ministerstva průmyslu a obchodu v objemu 168 miliard korun. »Nejasná aplikace předpisů tak představuje největší riziko pro využitelnost údajů přehledu,« míní Málková.

(jad)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.2, celkem 30 hlasů.

(jad)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.