Zákon brání rozvoji špičkové vědy

Zákon o veřejných zakázkách fakticky blokuje rozvoj vědy a výzkumu, neboť neumožňuje nákup jedinečných přístrojů a novinek. Vyžaduje totiž nabídky od více výrobců a porovnávání cen, které ale lze získat až za delší čas, kdy zařízení zakoupí více subjektů. Konstatovali to včera v Praze na tiskové konferenci předseda České konference rektorů Václav Hampl (UK Praha) a místopředseda ČKR Vladimír Večerek (VFU Brno).

Problém se týká projektů podporovaných z operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace, kde neuskutečněným nebo opožděným nákupem se nesplní indikátory plnění. Školám tím hrozí, že výdaje i na celý projekt nemusejí být uznány a budou je muset platit ze svého.

ČKR vyslovila podporu tvorbě jak zcela nové, mezinárodně oponované metodiky hodnocení vědy a výzkumu, která by měla platit od r. 2016, tak úpravě dosavadního »kafemlejnku«, který by do té doby měl zlepšit současný model.

ČKR též očekává, že její odborníci budou přizváni k práci na návrhu novely vysokoškolského zákona a dostane k připomínkování paragrafované znění ještě před řádným připomínkovým řízením. Dle Hampla mají pracovní setkání začít 13. prosince a skončit 22. ledna, takže krátce na to by paragrafované znění mohlo být hotovo.

Předseda ČKR vyjádřil relativní uspokojení nad návrhem státního rozpočtu, neboť dochází k nárůstu prostředků pro VŠ, byť malému.

(kru)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.3, celkem 10 hlasů.

(kru)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.