Rozhovor Juniorproject.eu s Eduardo Vasquezem, členem Centrálního výboru Komunistické mládeže Ekvádoru

Kapitalismus ničí celou civilizaci

Nedávno proběhnuvší XVIII. světový festival mládeže a studentstva, jenž se konal v prosinci minulého roku v ekvádorském Quitu, byl kromě jiného také příležitostí navázat nové kontakty v rámci celosvětového levicového hnutí. Ani v tom nebyla česká delegace pozadu, důkazem toho byla celá řada bilaterálních setkání, kde si mohli lidé z různých zemí vyměnit zkušenosti. Jaká je nyní situace v pořadatelském Ekvádoru? To prozradí naše povídání s významným členem Komunistické mládeže Ekvádoru (Juventud Comunista del Ecuador), jejíž stánek na »trhu přátelství« patřil k jednomu z nejnavštěvovanějších.

Na začátek nám prosím představ svou organizaci.

Jmenujeme se Komunistická mládež Ekvádoru a fungujeme jako levicová organizace marxisticko-leninského charakteru na principu demokratického centralismu. Jsme první mládežnická organizace v Ekvádoru založená v roce 1929 jako mládež Komunistické strany Ekvádoru (PCE). Pracujeme v různých sektorech, kde se vyskytuje mládež, studenti nebo mladí pracující, v univerzitním sektoru, v průmyslovém sektoru i jinde. Podporujeme kulturu kolektivu.

Jak vypadá váš boj proti kapitalismu?

Komunistická mládež Ekvádoru bojuje proti kapitalismu už od svého založení. V minulosti jsme bojovali proti neoliberálním vládám, které prosazovaly volný trh se Spojenými státy. Pokaždé jsme na straně pracujících a vykořisťovaných a společně s dalšími levicovými sociálně zaměřenými organizacemi poukazujeme na viníky špatného života - těmi viníky jsou kapitalisté, kteří více než 50 let ničili tento stát. Dnes je naše poslání a úkol jasný, a to pracovat na radikalizaci procesu formování antikapitalistického hnutí.

Spolupracujete také s levicovými organizacemi z ostatních států Latinské Ameriky?

To je jasné. Máme kamarády v Komunistické mládeži Venezuely, v Kolumbijské komunistické mládeži, v Komunistické federaci Argentiny, v organizaci JUGO z Brazílie, v Komunistické mládeži Peru, v Komunistické mládeži Patria Roja (Rudá vlast) také z Peru, v Komunistické mládeži Chile a v mnoha dalších organizacích. Máme také dobré vztahy s levicovými organizacemi v Evropě, například s mladými komunisty z Řecka (KNE) nebo z Portugalska (JCP) a nechybí ani kontakty na mladé komunisty od vás z ČR (KSM). Spolupráce s ostatními levicovými organizacemi tady v Ekvádoru je samozřejmostí.

Co si myslíš o procesu nazvaném Občanská revoluce (La Revolución Ciudadana), který v Ekvádoru probíhá od roku 2007? A jak hodnotíš vašeho prezidenta Rafaela Correu?

Nedá se mluvit o revoluci nebo revolučním procesu v pravém slova smyslu, ale o procesu transformace a změny k lepšímu. Ještě toho hodně chybí, ale, jak jsem již řekl, je to proces změny. Přesto už se od nástupu Rafaela Correy v roce 2007 něco změnilo. Zdemokratizovalo se hodně věcí, zavedlo se mnoho lidských práv. Například reforma vzdělávacího systému umožnila mnoha studentům dosáhnout na stipendia. Změnil se systém příspěvků studentům na jejich život. Neplatí se školné. Ekvádorská vláda si uvědomuje, že veřejné univerzity jsou daleko lepší než soukromé.

Naše vláda prosazuje antiimperialistickou politiku. Například nyní běží kampaň proti petrolejářské firmě Chevron, která zkontaminovala přírodu a životní prostředí, kde žije populace Indiánů. Zemřelo jich mnoho, a to právě v důsledku znečištěné a kontaminované vody a produktů.

Jaké další úspěchy má proces občanské revoluce? Zlepšuje se sociální situace obyvatel? Zlepšuje se úroveň veřejných služeb?

Zcela jistě. Jedním z nejdůležitějších produktů tohoto procesu je reorganizace státu, dříve byl totiž Ekvádor kompletně rozvrácený. Díky tomuto procesu dnes například dobře fungují ministerstvo zdravotnictví, ministerstvo zemědělství a práce. Dříve nefungovalo nic a peníze z tohoto státu odcházely pryč. S Correou stát konečně začal fungovat.

Myslíš, že by se tento sociální proces mohl rozšířit do všech států Latinské Ameriky? Například také do Kolumbie nebo Panamy, které zatím fungují jako satelity USA?

Samozřejmě. V současnosti sice máme hodně limitací a zatím toho hodně chybí, ale tento politický proces pokračuje, rozhodně neskončil! Naopak, již začal v Peru a věříme, že bude pokračovat v Chile.

My jsme svým založením antiimperialisté, nejsme proti Spojeným státům jako takovým. USA jsou v krizi, je zde také hodně nezaměstnaných. V dnešní době však již lidé mobilizují za hledání nových alternativ, za možnosti, jak změnit jejich stávající model, který ekonomicky naprosto zkrachoval.

Je něco, co bys chtěl vzkázat našim čtenářům v České republice?

Našim přátelům v ČR bych chtěl vzkázat, aby pokračovali v boji proti kapitalismu a antikomunismu, ať se podaří vybudovat socialistickou republiku. Proč ne třeba zase ve formě Československa?

Všichni musíme bojovat za lepší svět, protože kapitalismus ničí celou civilizaci! Je to antihumánní systém. My, ekvádorští komunisté, máme z minulosti hodně zkušeností s antikomunismem, s represemi a kriminalizací, proto vyjadřujeme svou solidaritu s českými komunisty. Mnoho pozdravů ze středu světa!

Jaroslav ŠLECHTA


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.5, celkem 67 hlasů.

Jaroslav ŠLECHTA

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


suda.jan
2014-01-28 20:05
Ano, je to odmítnutí tohoto vykořisťujícího, kapitalistického,
negativního světa a BOJ za nový lepší svět. Ale k podstatné
nápravě nemůže dojít v rámci tohoto systému. Chybí poznání
skutečné reality a nebezpečí. Nepřítel je velmi silný, mocný, nejen
lže a krade, klame, tajně, falešně, dopouští se nejen válečných
zločinů a hrozí s novými zbraněmi způsobit katastrofu, ale dopouští
se zločinů proti lidskosti a proti základům lidských práv a svobod. K
tomu lidé potřebují mocnějšího spojence tím je Bůh nyní Pán
Ježíš Kristus. Odkaz na: www.brouzdej.cz/blogy/poselstvi
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.