Tip na výlet

ZOO v pražské Tróji

Zoologická zahrada hl. m. Prahy se nachází v dolní části pražské Troje. Byla otevřena v roce 1931 a má rozlohu 60 hektarů. Jde o moderní zahradu, která ukazuje zvířata v podmínkách, jež se co nejvíce blíží jejich přirozenému prostředí. Podílí se na záchraně mnoha ohrožených živočišných druhů a u některých vede jejich celosvětové plemenné knihy (nejznámější z nich je záchrana koně Převalského).

V pražské zoo bylo k 31. prosinci 2012 chováno 4804 zvířat v 696 druzích. V posledních letech se počet návštěvníků pohybuje nad hranicí 1 milionu ročně, čímž se zoo stala nejnavštěvovanějším turistickým cílem v ČR. V roce 2007 byla prestižním časopisem Forbes Traveler označena jako sedmá nejlepší zoo na světě. Je členem Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA) a jiných mezinárodních organizací a účastní se mnoha záchovných a reintrodukčních programů.

V rámci Evropského záchovného programu (EEP) chová pražská zoo mnoho druhů zvířat. Kromě toho je od roku 2004 i oficiálním záchranným centrem CITES pro zabavená zvířata. Zoo nabízí mnoho vzdělávacích programů jak pro školy, tak i pro širokou veřejnost. Mezi ně patří i přednášky v budově vzdělávacího centra, průvodci po zoo, komentovaná krmení zvířat, noční prohlídky a mnoho dalších. Zoo Praha také spolupracuje s Přírodovědeckou fakultou Univerziky Karlovy, Českou zemědělskou univerzitou a jinými vysokými školami.

Pražskou zahradu velmi poznamenaly ničivé povodně v srpnu 2002, kdy byla zatopena téměř polovina areálu. Zoo tehdy údajně neměla dostatečné informace, připravovala se pouze na padesátiletou vodu. Plná evakuace spodní části zahrady proto začala poměrně pozdě a některá zvířata se již přemístit do bezpečí nepodařilo. Při povodních v roce 2013 došlo opět k zaplavení spodní části zoo. Materiální škody byly znovu velké, díky včasné evakuaci však tentokrát nedošlo k rozsáhlejším ztrátám na životech zvířat.

Pro veřejnost je pražská zoo otevřena denně, v současném zimním období od 9 do 16 hodin (v letním období do 18 hodin). Bližší informace na www.zoopraha.cz.

(vhk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.4, celkem 8 hlasů.

(vhk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.