Rozhovor Juniorproject.eu s Jiřím Hráčkem, zastupitelem a členem MěV KSČM Brno

Jak to vidí mladý komunista?

Do první desítky kandidátů KSČM pro volby příštích členů Zastupitelstva města Brna na podzim 2014 zvolila městská konference brněnských komunistů 27letého Jiřího Hráčka. Zeptali jsme se ho proto, jak některé nové okolnosti vnímá?

Na této konferenci jste se stal též členem omlazeného 21členného MěV KSČM v Brně. Jak hodnotíte výsledek tohoto rokování?

Členem městského výboru jsem třetí volební období. Za tu dobu jsem tzv. dozrál jako člověk i jako aktivní člen KSČM. Těším se na spolupráci s novými členy MěV KSČM v Brně. Doufám, že v něm budu pokračovat v dosavadní práci.

Jednání podzimní konference mi připadalo klidné a hlavně konstruktivní. Lidé na ní řekli své názory na směřování stranické organizace. Nebáli se mluvit o tom, co se jim nelíbí, co a jak se má zlepšit. To je jedině dobře! Na výsledky konference se dívám s mírným optimismem. Hlavně na složení první desítky kandidátů do Zastupitelstva města Brna, kde nastalo omlazení. To ovšem mohlo být ještě daleko výraznější, což by nám jedině prospělo. Podobný názor mám na nové složení městského výboru strany. Místo některých lidí si v něm umím představit mladší soudruhy, kteří by byli v tomto postu pro naši stranickou organizaci přínosní.

Jste zkušený zastupitel volebního obvodu Brno-střed. Co chcete změnit a prosadit jako možný člen příští samosprávy celého města Brna a proč?

Za tři roky práce v zastupitelstvu Městské části Brno-střed jsem získal zkušenosti z toho, jak funguje samospráva. A jak je těžké prosazovat volební program KSČM z lavic opozice.

Protože mě delegáti konference umístili na čtvrtou příčku seznamu kandidátů KSČM do zastupitelstva Brna, mám šanci se jejím členem stát. Chtěl bych v něm pracovat v orgánech pro školství, kulturu, životní prostředí. Zaměřit se mohu i na veřejnou správu a sociální problémy lidí.

Zasadit se chci o řešení problému umísťování dětí do brněnských mateřských škol a na jejich dostupnost pro rodiče a hlavně jejich potomky. Magistrát řeší tuto situaci dost nešťastným způsobem zavedením tzv. elektronického zápisu do mateřských škol. Ten problém komplikuje nic neřešícím zbytečným nárůstem administrativy v jednotlivých školách i u rodičů. Je nutné prosadit stavbu nových mateřských škol, stejně jako obnovit dnes již zaniklou brněnskou městskou síť jeslí.

Jak se tento systém politické práce jeví mladým radikálním lidem levicového i pravicového zaměření?

Mladí mají často pocit, že nic není tak, jak by si přáli a že vše by mělo být jinak. Představují si často vše velmi jednoduše a věří, že oni by dokázali změnit to, co se jim nelíbí právě tím, že budou co nejhlasitější a nejradikálnější. Přitom jde o mladé lidi s levicovými i s pravicovými názory. Před pár lety jsem na tom byl podobně. Dnes vím, že pouhým pobíháním s rudým praporem po demonstracích a psaním úderných článků se svět změnit nedá. Stále se považuji za přesvědčeného komunistu s pevnými názory, avšak forma politické práce musí být podle získané zkušenosti daleko komplexnější.

Je hloupost myslet si, že se přes noc vše změní a kapitalismus náhle padne a nastane socialistická revoluce. K tomu, aby ve společnosti nastala revoluční situace, musíme ještě ujít dlouhou cestu. Záleží na nás a na naší práci, jak budeme připraveni, jak ji dokážeme v daném okamžiku využít ve prospěch většiny lidí v této zemi. Svým vrstevníkům bych vzkázal, ať zachovají chladnou hlavu, ať se vzdělávají v marxistické teorii, v historii komunistického a dělnického hnutí i v dalších oborech nutných pro jejich další politickou činnost. A hlavně ať se nedají odradit nebo znechutit a jsou vytrvalí. To proto, že KSČM se v budoucnu bez mladé generace neobejde.

Jste předseda komise mládeže MěV KSČM v Brně. S jakými problémy a úspěchy se potýkáte, a proč je tomu tak? Jak se dá situace změnit?

Problémů je hned několik. Přesto, že v brněnské KSČM je několik desítek členů do 40 let, aktivních jich je z řady důvodů jen asi deset. Každý z nich má vlastní problémy jako pracovní vytížení, studentské povinnosti nebo osobní záležitosti.

Být dnes mladým komunistou není žádná legrace. Ve chvíli, kdy se o vás někdo v práci nebo ve škole dozví, že jste komunista a máte tu smůlu, že narazíte na fanatického antikomunistu a pravičáka v pozici svého nadřízeného či profesora, pak máte problém. Toho se někteří z nich obávají. Mladí lidé, kteří se hlásí do KSČM, navíc početně nevyrovnají přirozený úbytek členské základny. Podobné je to ve všech okresech. Je nutné hledat účinné způsoby, jak mladou generaci oslovit.

Za uplynulé čtyři roky se podařilo mladé členy strany uvést v činnost formou aktivů, pořádáním letního mládežnického campu na Zouvalce a stranickým vzděláváním, do kterého se zapojuje většina brněnských mladých komunistů. Jestliže chceme počítat s mladými členy strany i do budoucna, je nutné zapojit je do politického života v městských částech Brna. A to tak, aby získali ostruhy a dalo se s nimi počítat k zařazení na kandidátky komunálních voleb na podzim. Je potřeba jim pomoct, aby se uměli v městské stranické organizaci seberealizovat.

Podle městské konference KSČM v Brně má působit tato organizace více na veřejnosti. Zvláště mladí komunisté mají být víc vidět a slyšet. Co vy na to?

Je třeba zaměřit se na moderní formu komunikace, jako je FaceBook, kde má městský výbor KSČM své neoficiální stránky. S mladšími soudruhy je administrujeme a řada dalších do nich autorsky přispívá. Je nutné přijít s akcemi přitažlivými pro veřejnost, jako jsou debaty na aktuální témata v neformálním prostředí se zajímavými hosty. A to tak, aby se veřejnost zároveň seznámila s našimi názory.

Mladí komunisté se v Brně vždy aktivně podílejí na předvolebních kampaních a na jiných akcích městského výboru. Budeme se více zapojovat do veřejného života. Řada mladých členů naší strany nebo i sympatizantů jsou velmi schopní a mají dobré názory, které je potřeba využít. Podnítíme je, aby psali vlastní články s názory na aktuální společenské problémy, které trápí lidi. Jsme strana, která jim má co nabídnout a dokáže se za ně postavit. Mladí komunisté se naplno zapojí do tvorby volebního programu KSČM pro komunální volby. To pomůže zviditelnit brněnskou organizaci KSČM v očích občanů města tak, aby více věděli, že jsme tady pro ně.

(vž)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.6, celkem 65 hlasů.

(vž)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.