Výzkum: Metanolová aféra vede lidi k ostražitosti

Metanolová aféra přiměla téměř 70 procent pijáků tvrdého alkoholu, aby se víc zajímali o jeho značku a původ. Téměř čtvrtina spotřebitelů - 24,2 procenta - si z obavy o zdraví raději tvrdý alkohol odepře zcela, vyplývá z průzkumu společnosti KPMG Česká republika. Velká většina, 81 procent konzumentů, kupuje tento druh alkoholu v obchodních řetězcích.

Metanolová aféra vypukla na začátku září. Vyžádala si dosud 38 mrtvých a další desítky lidí měly po vypití otráveného alkoholu zdravotní problémy. Zákaz prodeje lihovin s obsahem alkoholu od 20 % na celém území vyhlásilo ministerstvo zdravotnictví 14. září, zmírnilo ho po necelých dvou týdnech, když vláda umožnila prodávat a konzumovat lihoviny vyrobené před 1. lednem 2012 a letos vyrobený alkohol s prokázaným původem lihu.

 

Podle citovaného průzkumu KPMG se o značku a původ tvrdého alkoholu nyní více zajímá 68,7 procenta jeho konzumentů a konzumentek. Tyto věci naopak nezajímají 25 procent žen a 35 procent mužů, ženy jsou tedy opatrnější než muži.

 

______________________________________________________________________________________________

 

Přes 61 procent kupuje jen prověřené značky od tradičních českých a zahraničních výrobců, což představuje zhruba třetinový nárůst proti situaci před metanolovou kauzou.

Nejčastěji lidé tvrdý alkohol kupují v obchodních řetězcích, kam pro něj chodí 81 procent kupců, jen necelé půl procento se pro něj momentálně vydává do stánku, tržnice nebo do večerky. Do hospod nebo restaurací pro tento druh pití zamíří osm procent konzumentů, šest procent tvrdý alkohol nakupuje v malých prodejnách. Ještě méně - čtyři procenta konzumentů - ho pořizuje u výrobců domácích lihovin.

»Výsledky průzkumu naznačují, že hromadná otrava metanolem změnila přístup lidí ke konzumaci tvrdého alkoholu. Dnes nás daleko více zajímá, kde a jaký alkohol kupujeme. Raději také vsadíme na prověřené značky od tradičních českých či zahraničních výrobců, než bychom kupovali levnější alkohol nejasného původu,« uvedl v tiskové zprávě Karel Růžička z KPMG ČR. Jestli jde o přechodnou reakci na aktuální situaci nebo o nový trend, se podle něj ukáže až časem.

(km)

________________________________________________________________________________________

Zajímají-li vás další články v našem deníku, přečtěte si vše buď v tištěné podobě Haló novin (k zakoupení na stáncích), nebo v elektronické podobě na internetových stránkách www.publero.com.


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.6, celkem 14 hlasů.

(km)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Z.LUDKA
2012-12-18 10:11
Jsem zvědavý na tresty těm kdo můžou za úmrtí asi 40
lidí.Doživotí je málo. V USA by je za to něktrré čekal trest smrti
nebo doživotí.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.