Objednaný vánoční dárek může skončit u sousedů

Lidé by si měli dát pozor při nákupech přes internet, kdy si nechávají posílat objednané zboží až do domu. Pokud doručovatel příjemce balíku nezastihne, může ho nechat u sousedů nebo u neznámé osoby a jedná tak zcela v souladu se zákonem, v úterý na to upozornila společnost dTest.

»Doručovatel má podle právních předpisů a zejména poštovních podmínek České pošty dvě možnosti. Buď uložit balíček na poště anebo ho nechá u jiné osoby,« uvedl Lukáš Zelený, vedoucí právní poradny časopisu dTest.

Poštovní zásilku nemusí přebírat výhradně adresát, doručovatel ji má svěřit tomu, kdo se nachází ve stejném bytě či kanceláři. Pokud se ovšem ani takový způsob doručení nepodaří, lze balíček předat jiné vhodné osobě, zejména některému ze sousedů, který slíbí, že poštovní zásilku adresátovi předá a převzetí potvrdí svým podpisem. »Lidé tak mohu snadno přijit třeba o právo na vrácení zboží,« říká Zelený.

Adresát má vždy možnost předem písemně sdělit poště, že nechce, aby byly jeho zásilky doručovány podobným způsobem, případně si může vyžádat doručování balíčku či dopisu výhradně sobě. Pouze do vlastních rukou se pak dále doručují zásilky, které jsou takto označeny odesilatelem, a zásilky, jejichž udaná cena je vyšší než 10 tisíc korun. Tato omezení platí i pro zasílané peníze, radí dTest.

Časopis dTest také varuje i na to, když se lidé cizí balík převezmou. Člověk pak musí zásilku předat co nejdříve. Lukáš Zelený vysvětluje, že podle zákona by si měli dávat pozor i lidé, kteří cizí zásilky přebírají. Stávají se takzvanými jednateli bez příkazu a odpovídají za škody na zásilce. »To se týká i škody způsobené laxností, kvůli které marně uplynula lhůta k odstoupení od smlouvy. Zapomnětlivému sousedovi by se tak klidně mohlo stát, že bude žalován o náhradu škody,« doplnil Zelený.

 

(km)

 


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.4, celkem 13 hlasů.

(km)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.