Reklama
Rozhovor Juniorproject.eu s Filipem Zachariašem, nejmladším předsedou OV KSČM v historii

Co si vyzkouším, tomu rozumím!

Filip Zachariaš je dlouhodobým spolupracovníkem mediální sekce Komise mládeže ÚV KSČM, a tím i naší stránky Mladýma očima - juniorproject.eu. Zároveň se stal členem Spolku českých novinářů, takže s jeho jménem se na zdejším prostoru budete setkávat stále častěji...

Stal ses historicky nejmladším předsedou OV KSČM ve 20 letech - jaký je to pocit? Nebojíš se, že ti staří mazáci o to více budou šlapat na paty, resp. budou k tvé práci kritičtější, než kdyby ti bylo padesát až šedesát?

No vidíš to, nějak jsem si to ani neuvědomil, že jsem nejmladším předsedou okresního výboru. Zatím jsem nezaznamenal žádné okopávání kotníků, ba naopak ze spousty členů vyzařuje ohromný elán a chuť pracovat pro stranu a hlavně pro své okolí. A to často v pokročilém věku. Před všemi těmito lidmi smekám. Co se týká kritiky, už na okresní konferenci jsem žádal po delegátech, aby mě upozorňovali na sebemenší nedostatky, aby říkali svoje názory otevřeně a často. Konstruktivní kritiky se totiž bojí jen blbec, ti rozumnější se snaží si z ní vzít to dobré a napříště chyby neopakovat.

Jaké nejbližší úkoly ve tvém okrese tě čekají a jaké si kladeš dlouhodobé cíle?

Tak ty nejbližší, ale zároveň nejdůležitější úkoly budou v letošním roce pro drtivou většinu okresů podobné. Myslím tím zajištění dobrých výsledků ve volbách do Evropského parlamentu a úspěch v komunálních volbách. Našeho okresu se též týkají volby do Senátu. I přesto, že v očích našich občanů nemá Senát nejlepší reputaci, půjdeme do nich naplno. Jméno ing. arch. Zdeňka Koudelky v sobě skýtá na Vyškovsku obrovský kapitál. Za našeho kandidáta mluví výsledky jeho dlouholeté práce - ať už ve funkci místostarosty »mých« Bučovic, tak krajského zastupitele a skvělého projektanta. V senátních volbách tedy u nás nejsou žádné defétistické postoje na místě.

Chtěl bych také navštívit každou z našich základních organizací přímo v místě jejich působiště a probrat s nimi nejen plány a otázky týkající se jich samotných, ale také otázku sympatizantů a případných nových členů. Vím, jak těžké je na některých místech udržet základní organizaci při životě. Vznik nové ZO se pak rovná téměř zázraku. S trochou nadsázky se dá použít parafráze verše z Talmudu a říct, že kdo zachrání byť jedinou základní organizaci, jako by zachránil celou stranu (úsměv).

Jak jste na tom s hospodařením?

Část okresních výborů se nachází v nelehké ekonomické situaci a ten náš vyškovský k nim bohužel patří. Proto bych byl velmi rád, kdyby se nám společnými silami podařilo finanční stránku vylepšit a mohli jsme se pak orientovat více na politickou práci. Takže se šetřením jsme jako dobří hospodáři začali samozřejmě nejdřív u sebe.

Jak se dá zvládat tak zodpovědné funkcionaření s VŠ studiem (pokud vím, studuješ politologii a sociologii na FSS MU)? Ještě k tomu jsi aktivní i v Komisi mládeže při ÚV KSČM a jinde, to aby měl den 30 hodin, ne?

Říká se, že je výhrou, když práce je pro člověka zároveň koníčkem. V mém případě je mým koníčkem studium i práce, takže jsem pokročil ještě o metu dál (smích). Své studium pak vnímám jako výhodu proto, že jsem ve stálém kontaktu s mládeží a současnými trendy »svých« oborů. Naopak díky práci můžu sledovat linii teorie-praxe. Čínský myslitel Konfucius to doplňoval slovy: »Co slyším, to zapomenu. Co vidím, si pamatuji. Co si vyzkouším, tomu rozumím.« Ale jinak máš pravdu, že tu a tam není jednoduché vše zkoordinovat dohromady. Naštěstí dnes existuje celá řada pomocníků, kteří šetří čas. Ve škole je to Informační systém Masarykovy univerzity, prostřednictvím kterého se odevzdává většina úkolů, přihlašuje se na zkoušky, registrují se předměty a také zde koluje obrovské množství studijních materiálů. KSČM má též (sice o poznání jednodušší a ne tak propracovaný) systém, a to elektronickou distribuci dokumentů. Díky za něj...

Roman JANOUCH


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.5, celkem 59 hlasů.

Roman JANOUCH

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.