Tisíce volných pracovních míst?

Tisíce volných pracovních míst. Široká nabídka na trhu práce. Touto informací doplnila 10. února TV Nova reportáž o vysoké nezaměstnanosti v České republice. Připomínám, že počet lidí bez práce v prvním měsíci roku 2014 dosáhl hrozivého čísla 629 274! A to je jen část skutečného stavu - protože jak víme, zdaleka všichni lidé bez práce podchyceni nejsou...

Zohlednit kvalitu nabídek

Netvrdím, že by zpráva o počtu volných pracovních pozicí byla lživá. Ale je dosti zavádějící. Vytváří dojem, že se lidem nechce dělat a vyhýbají se práci. Což samozřejmě ve většině případů není pravda. Možná bychom měli zohlednit kvalitu pracovních nabídek.

V Televizních novinách této soukromé stanice byly zveřejněny také druhy pracovního zařazení. Jmenovitě jsou volná místa nejčastěji na pozicích obchodní zástupce, uklízečka, strážný. To lze ověřit i na největších internetových pracovních portálech. A je to pravda.

Práce je, ale...

Ale... už vám nikdo neřekne, že nabízený plat uklízečky nebo strážného v bezpečnostní službě je zhruba 55 Kč hrubého na hodinu. Již nikdo není tak sdílný, aby dodal informaci o nutném počtu odpracovaných hodin za měsíc v těchto pozicích.

A co se práce obchodního zástupce týče, tak v některých společnostech jde o skutečně prestižní post. Pozice inzerované v tisku i na webových stránkách však skrývají většinou podomní, nebo pouliční prodej služeb operátorů a dodavatelů energií.

Mozaika zoufalství

Tím skvělá nabídka práce v ČR až na výjimky v podstatě končí. Obraz hojnosti a skvělé vyhlídky žadatelů o práci se poněkud mění na mozaiku zoufalství. A nepomůže ani cestování za prací do jiných částí republiky. Všude je totiž situace velmi obdobná. Dnes už pomalu můžeme říct, že včetně Prahy...

Radovan BAZGER, www.bazger.eu


Radovan BAZGER

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


suda.jan
2014-02-13 21:53
Je jasné, že je třeba určit zákonem nejnižší mzdu a odměnu za
hodinu. Také konkretněji stanovit, co to je vykořisťování a lichva.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.