Pohled do míst ve sněmovně, kde sedí poslanci KSČM. FOTO - Haló noviny/Vladimír SLOBODZIAN

Připomínat události roku 1939!

Komunisté ve středu ve sněmovně usilovali o to, aby se do českého kalendáře vrátil Mezinárodní den studentstva. Den 17. listopad by tak měl být nejen Dnem boje za svobodu a demokracii.

Podle Kateřiny Konečné, která novelu zákona o státních svátcích za předkladatele odůvodňovala, je to jediný mezinárodní svátek mající původ v bývalém Československu, jehož pokračovatelem je Česká republika, a neměl by tedy ani dnes chybět v našem kalendáři jako odkaz mladých lidí, kteří byli ochotni upřednostňovat ideály nad své bezprostřední profesní a kariérní zájmy.

Návrh zdůvodnila mj. tím, že veřejnost ztrácí povědomí o událostech spojených se 17. listopadem 1939. Připomněla také, že Mezinárodní den studentstva byl v r. 1990 přejmenován na Den boje studentů za svobodu a demokracii a později na Den boje za svobodu a demokracii. »Důsledkem je to, že se tak vytrácí i původní význam 17. listopadu před 75 lety,« uvedla Konečná. Zdůraznila, že předlohu, kterou ve sněmovně předložili zástupci KSČM, nevymysleli komunisté, ale plní jím prosbu Českého svazu bojovníků za svobodu, který se obrátil na všechny parlamentní strany. Jejich prosbu však nikdo jiný nevyslyšel. »O přejmenování nejde. Neměníme název, my ho doplňujeme. To je podstatný rozdíl,« odrážela kritiku z pravicových lavic Konečná.

»Navrhovaná změna by mohla vyvolat dojem, že se 17. listopadem jsou spojováni především studenti a až na druhém místě hodnoty, jakými jsou svoboda a demokracie,« upozornila ve stanovisku bývalá vláda Jiřího Rusnoka. »My to klidně obrátíme a dáme první Den boje za svobodu a demokracii a poté Mezinárodní den studentstva, jestli je to pro vás tak důležité. Pro nás je důležitý ten Mezinárodní den studentstva,« projevila vstřícnost Konečná.

Zamítnutí navrhla Martina Berdychová (ANO), stávající název pokládá za dostatečný. Šéf poslanců KDU-ČSL Jiří Mihola tvrdil, že název plně vystihuje události z dob, kdy »svoboda a demokracie byla v našich končinách narušena jak nacistickou, tak nepoměrně déle komunistickou totalitou«. Simeon Karamazov (ODS) označil novelu za další komunistický pokus o relativizaci historie. »To, co dneska KSČM předkládá jako návrh, který zasahuje hluboko do historie, je trošku facka všem lidem, kteří komunistickou ideologii neměli rádi a trpěli jí,« prohlásil Leoš Heger (TOP 09), který buď nepochopil, nebo nechtěl pochopit. Martin Novotný (ODS) by byl nerad, pokud by se Mezinárodní den studentstva stal součástí názvu našeho státního svátku, aby se stal »předmětem levo-pravých politických her v budoucnosti, třeba i v mezinárodním studentském hnutí«. Většina kritiků předlohu patrně ani nečetla. V jejich příspěvcích nešlo o nic jiného, než o zoufalý antikomunismus.

A co na to komunisté?

Proti demagogii, zlobě, a hlavně chtěnému nepochopení je obtížné argumentovat. Komunisté se však jako jediní - sociální demokraté mlčeli - postavili za názor bojovníků za svobodu a vložili do toho hodně energie, argumentovali historií i současností, citovali občany i renomované právníky. »Věřte, že ten návrh není ani ideologický, ani komunistický. Ten návrh měl uctít ty, kterých bychom si měli vážit, protože díky nim tady dneska sedíme,« konstatovala Konečná. Poslanci zprava, ale i mnozí vládní - zejména lidovci, byli hluší.

»V ČR nyní zaznamenáváme očividnou ztrátu kolektivní paměti. Ta ovšem není přirozená, nebo dílem náhody. Je to cíleně vysílaná tendence přímo propojená s politickou mocí. Dokonce i obrazy nacistické okupace a boje za národní osvobození Čechů a Slováků z nacistické nadvlády podivně blednou,« poznamenal Miroslav Grebeníček. Zdůraznil, že smrt Jana Opletala není věc jednoho medika. »Není to ani věc jen všeho studenstva. Je to věc celého národa. Nejde mi jen o pohled do tzv. mrtvé minulosti. Nelze přece žít, jako bychom neměli žádné závazky vůči těm, kteří už nejsou mezi námi, ani vůči těm, kteří přijdou po nás,« uvedl.

»To, co zde zaznívá o nějaké ideologii komunistické, to je úplně falešné. Vy jste ještě pořád v zajetí diskuse o lustračním zákonu. Tady se bavíme úplně o něčem jiném - o historii, kdy tehdy KSČ ještě nevládla v této republice. Chceme se vrátit k tomu, k čemu se hlásí celý svět,« kontroval pravici Miroslav Opálka. »Komunisté ani Český svaz bojovníků za svobodu nechtějí odvádět pozornost od událostí roku 1989, jak někdy v souvislosti s návrhem na rozšíření názvu státního svátku 17. listopadu je podsouváno. Ale vnímají potřebu nezapomínat a připomínat události roku 1939,« řekl Josef Šenfeld. Připomněl, že se k tomu přihlásili mnozí občané, kteří podepsali internetovou petici Mezinárodní den studentstva do kalendáře patří.

Na to, že byl MDS v r. 1941 v Londýně vyhlášen, bychom měli být hrdí a ne abychom se jako země, kde se tyto události konaly, za tento svátek, za název styděli, míní Marta Semelová. Také předseda ÚV KSČM Vojtěch Filip poukázal na to, že se utápíme ve vlastních věcech ČR, »hrdíme se«, jak jsme vstoupili do té či oné mezinárodní organizace. »A jediný státní svátek ČR, který má původ v mezinárodním dění, a také z České republiky vychází - Mezinárodní den studentstva, v podstatě opomíjíme,« zdůraznil.

Na hlasování už ve středu nedošlo.

(ku, jad)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.9, celkem 119 hlasů.

(ku, jad)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


jaroslav.hadas
2014-02-15 13:49
k JINÉMU ČLÁNKU NA SEJNÉ TÉMA JSEM NAPSAL.jE MOŽNÉ ,ŽE ČASEM BUDE
I BÍLÁ HORA OZNAČENA JAKO BOJ ZA SVOBODU A DEMOKRACII..V POJETÍ
PRAVICE CO NENÍ DNES NEMOŽNÉ , ZÍTRA SE STÁVÁ MOŽNÝM A PRAVDOU.
xarrixa
2014-02-13 23:28
to nic není,že zastřelili 9 studentů on se v roce 1968 upálil Palach
na protest proti čemu?Já nevím,ale pry mu vyměnili obsah kanistru
josef.nemec53
2014-02-13 13:05
také Národní obroda z neděle 17.listopadu 1946 na první straně vpravo
nahoře píše p. Marie Hemzalová o 17 listopadu 1939 a o tom jak
zastřeli li okupanti 9 studentů a dále píše že to byla surová
vražda neviných studentů tak ten svátek by měl zůstat studentů a né
jako výročí šmirklové revoluce
senfeldj
2014-02-13 10:14
Ukázalo se zde je hlasování: http://www.psp.cz/sqw/hlasy.sqw?g=58665
F.Zeleny
2014-02-13 09:33
Hlasování o návrhu bude testem pro ČSSD. "Hin sa ukáže" jak
to myslí.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.