Reklama
Na tiskové konferenci v Milevsku hovořil M. Zeman také o Ukrajině

Prezidentská standarta nad Benešovou vilou

Nad vilou Edvarda Beneše v Sezimově Ústí opět zavlála prezidentská zástava. Umístila ji tam hradní stráž při příležitosti návštěvy prezidenta Miloše Zeman v Jihočeském kraji. Ve chvíli, kdy stoupala vlajka na stožár u vily v Sezimově Ústí, šla dolů na Pražském hradě. Prezidentská standarta naposledy visela nad Benešovou vilou v roce 1948.

Během dneška vlála v areálu v Sezimově Ústí několik desítek minut po dobu prezidentova pobytu. Hradní stráž zástavu pověsila před 13.00 hodinou, když do komplexu Zeman dorazil. Ten ve vile poobědval a následně položil věnec u hrobu druhého československého prezidenta Edvarda Beneše. »Paní učitelko, doufám, že na toto místo vodíte děti často,« řekl Zeman, když se zdravil s jednou ze škol, která jeho návštěvě v Sezimově Ústí přihlížela.

Vila Edvarda Beneše stojí v těsné blízkosti řeky Lužnice. V jejím objektu druhý československý prezident zemřel 3. září 1948 a v areálu je také pohřbena jeho žena Hana.

Vila je veřejnosti přístupná jen několikrát do roka. Premiér v demisi Jiří Rusnok loni na podzim při návštěvě Sezimova Ústí uvedl, že by měla být lidem dostupná častěji. »Když paní Benešová sepsala v roce 1973 závěť, tak si přála, aby to bylo veřejnosti přístupné. To se ale v poslední době příliš nedařilo, naštěstí byla vila v roce 2009 pečlivě restaurována a bylo by škoda, kdyby objekt zůstal zavřený, byť principiálně slouží úřadu vlády,« řekl tehdy Rusnok.

Prezident Zeman třídenní návštěvu Jihočeského kraje zakončil ve středu. Dopoledne strávil v českobudějovické Madetě a jaderné elektrárně Temelín. Po přesunu na Táborsko misi v regionu Zeman končil v ZVVZ Machinery v Milevsku. Na tiskové konferenci v Milevsku mj. hovořil i o situaci na Ukrajině: »Budu samozřejmě pozorně sledovat vývoj situace na Ukrajině a nemohu vyloučit, že bude-li tato situace dále eskalovat a nedojde-li do dubna ke smírnému řešení, pak těžko lze pozvat na návštěvu toho člověka, kde na ulicích jeho hlavního města umírají lidé,« řekl Zeman.

(zr)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.1, celkem 13 hlasů.

(zr)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama