V některých pražských lokalitách regulované nájemné zdražilo o desítky korun. FOTO - archiv

Regulace nájemného na Silvestra definitivně skončí

Letošním 31. prosincem definitivně v Česku skončí regulace nájemného. V roce 2007 se zahájená deregulace týkala přibližně 700 000 domácností.

O vlivu deregulace na celkovou úroveň nájmů vypovídá nová ročenka Českého statistického úřadu. Z ní vyplývá, že takzvané čisté nájemné bylo loni zhruba o 68 procent vyšší než v roce 2005. Tento ukazatel sice zahrnuje také tržní nájemné, růst však ovlivnilo hlavně uvolňování regulovaných činží.

Například v Praze stouplo v posledních dvou letech regulované nájemné o 14 procent, v letošním roce činil průměrný regulovaný nájem v hlavním městě 87 korun za metr čtvereční. V některých pražských lokalitách však regulované nájemné zdražilo o desítky korun.  Zvýšilo se natolik, že radnice nyní mají problém sehnat do těchto bytů nájemníky.

To se stalo například v Hradci Králové. Úředníci tam proto rozhodli, že od ledna město sníží nájemné v asi stovce velkých bytů s rozlohou nad 80 metrů čtverečních. Další radnice nechají nájmy i po Novém roce na nynější úrovni, což je případ Mladé Boleslavi.

Pokud se po ukončení regulace pronajímatel s nájemníkem nedohodnou na výši nájemného, můžou se obrátit na soud se žádostí o určení nájemného v místě a čase obvyklého. Jednostranné zvýšení činží ze strany vlastníků není možné.

(red)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.3, celkem 8 hlasů.

redakční zpráva

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.