Volební lídr SPD Peer Steinbrück. FOTO - archiv

Protikandidát Merkelové: Kancléři mají malý plat

Německý exministr financí Peer Steinbrück, který chce příští rok vyměnit Angelu Merkelovou v kancléřském křesle, si postěžoval, že mají vysocí politici nízké platy a způsobil tím velký rozruch. V rozhovoru pro dnešní vydání nedělníku Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung řekl, že němečtí kancléři nevydělávají dost a že výší mzdy je předčí "téměř každý ředitel spořitelny".

"Spolkový kancléř či spolková kancléřka vydělávají v Německu příliš málo - v porovnání s výkonem, který musí podávat a v porovnání s jinými zaměstnáními s mnohem menší odpovědností a mnohem vyšším platem," řekl Peer Steinbrück. "Skoro každý ředitel spořitelny v Severním Porýní-Vestfálsku vydělává víc než kancléřka," dodal.
Jeho slova vzbudila vlnu kritických reakcí, a to i uvnitř jeho vlastní strany (SPD). Nepodpořil ho ani bývalý sociálnědemokratický kancléř Gerhard Schröder. "Z mého pohledu jsou němečtí politici odměňováni přiměřeně. Já jsem každopádně se svým platem vždycky vystačil. Každý, komu to připadá málo, si vždycky může najít jinou práci," vzkázal exkancléř v deníku Bild am Sonntag.

Kancléřský plat od 1. ledna 2013 – 17 106 eur (asi 430 000 Kč)

Steinbrück, který není jako protikandidát Merkelové ve volbách favoritem, byl poslední dobou hojně kritizován za výši svých vedlejších příjmů. Ukázalo se, že v roce 2009 si jen na honorářích za svá vystoupení vydělal 1,25 milionu eur (přes 30 milionů korun).

(mak, čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6, celkem 7 hlasů.

mak

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.