Rušení pošt opět aktuální

Počet poboček České pošty by v budoucnu mohl být nižší než stávajících téměř 3400 pošt. Má to umožnit vyhláška Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ), která stanovuje od ledna nová pravidla pro dostupnost poštovních služeb.

Pošta chce případné změny pobočkové sítě nejdřív projednat s obcemi. »Zcela konkrétní počet povinných pošt v současné době ještě není stanoven. ČTÚ nyní ověřuje údaje vztahující se ke kritériím minimální dostupnosti zejména na ministerstvu školství, na Českém statistickém úřadě a ministerstvu vnitra,« uvedl mluvčí ČTÚ František Malina. Dodal, že konečný počet nad minimální hranicí bude záviset na rozhodnutí České pošty.

Pošta musí být podle nové vyhlášky v každé obci, která má 2500 obyvatel a více. Pošta musí být k dispozici také ve všech menších obcích, ve kterých je matriční úřad, obecný stavební úřad nebo základní škola s prvním a druhým stupněm. Pošta musí být dostupná každý pracovní den, musí být otevřena alespoň 15 hodin týdně. V sídlech s více než 2500 obyvateli by pošta měla být dostupná do vzdálenosti dvou kilometrů, z kteréhokoliv jiného místa v ČR pak do deseti kilometrů.

[o)

Podle Svazu měst a obcí by Česká pošta mohla zrušit až tisícovku svých poboček. Pošta připustila, že změny pobočkové sítě do roku 2017 chystá, ale až po projednání s místní samosprávou. Současná poštovní síť je stará 150 let, proto se podle mluvčího pošty Iva Mravinace pobočky musí stěhovat do míst, kde je vysoká poptávka. Některé pobočky chce pošta provozovat spolu s jinými subjekty formou franšíz.

Vydání nové vyhlášky souvisí s úplnou liberalizací poštovního trhu, kdy České poště skončí monopol i na doručování psaní do 50 gramů s cenou do 18 korun. Liberalizace se koncových zákazníků příliš nedotkne, protože konkurence se chystá spíše na firemní klienty. Ti by mohli liberalizaci pocítit v až o pětinu nižších cenách. Na doručovatelský trh se chystají vstoupit například distribuční firmy Mediaservis a Česká distribuční. Síť balíkomatů pak hodlá zprovoznit polská firma Integer.pl.

(ng)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.4, celkem 12 hlasů.

ng

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


iso
2013-01-02 11:52
Doručování České pošty: Když vám přinesou balíček do ruky za
týden, draze zaplacený,správně druhý den u adresáta,tak vskutku
nechť se Česká Pošta stáhne a ponechá tu činnost jiným,
odpočatým. Protože dostat balíček do ruky za týden - to ho asi někdo
nesl pěšky! No, kdyby jednou, ale problémy jsou pořád. Ani
neposílají slibované informace o doručování, též placené.
Z.LUDKA
2013-01-02 11:42
To je dobře,bude zaveden Pony expres a pošta se bude doručovat rychleji.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.