Sergej Lavrov. FOTO - archiv

Lavrov věří v diplomacii

Diplomatické řešení krize v Sýrii je podle ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova stále možné. Podle zvláštního emisara OSN a Ligy arabských států pro Sýrii Lachdara Brahímího existují jen dvě alternativy pro Sýrii: politický proces nebo peklo.

Oba představitelé to řekli v sobotu v Moskvě po společné schůzce věnované řešení syrského konfliktu. »Pokud jedinou alternativou je peklo nebo politický proces, pak musíme všichni a bez ustání pracovat na politickém procesu,« řekl Brahímí. Varoval i před zhoršováním situace a také před velkým počtem potenciálních uprchlíků z Damašku, kteří se stahují do Libanonu a Jordánska, do zemí, které nejsou připraveny na nápor milionů lidí. Lavrov vyjádřil politování, že syrská opozice odmítla pozvání Moskvy na bilaterální jednání o řešení krize v Sýrii. Opozice nemá o dohodu zájem, jakékoli snahy o dialog bojkotuje. Lavrov prohlásil, že neochotu syrské opozice ke spolupráci s vládou považuje za bezvýchodnou. Upozornil také, že není možné, aby podmínkou pro zahájení politického dialogu bylo odstoupení syrského prezidenta Bašára Asada. Lavrov znovu kategoricky odmítl tvrzení, že by Moskva plánovala jakoukoliv přímou či nepřímou vojenskou pomoc Sýrii a že Asadovi dodává útočné zbraně nebo arzenál, který by mohl být použit v občanské válce.

Brahímí se pokouší navázat na svůj plán odsouhlasený v červnu v Ženevě USA, Ruskem a dalšími mocnostmi. Vybízí v něm k vytvoření přechodné vlády do nových voleb v Sýrii či vypracování nové ústavy, Asadův úkol ale blíž nespecifikuje. Opozice žádá, aby byl Asad z prozatímní vlády vyloučen, což podporuje Západ i některé arabské země. Podle Moskvy to z plánu nevyplývá. Lavrov také poznamenal, že Asad několikrát možnost svého odchodu vyloučil a Rusko není schopno to změnit.

(ava, čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.9, celkem 11 hlasů.

ava

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.