Studenti vyvinuli aplikaci, která pomůže s orientací v knihovnách

Studenti Fakulty informatiky na brněnské Masarykově univerzitě vyvinuli aplikaci SmartLib pro chytré mobilní telefony, která zajistí přístup do všech katalogů univerzitních knihoven a nabízí i prvky sociálních sítí.

"Aplikaci si může každý stáhnout zdarma. Knihy může nejen vyhledávat, ale také hodnotit, psát k nim recenze, vytvářet si pořadí oblíbenosti a řadu dalších věcí," uvedla mluvčí univerzity Tereza Fojtová. Aplikace je také napojena na službu Google Books, která nabízí vzdálený přístup k celým textům knih nebo aspoň k jejich částem.

Nabízí i jednu zajímavou funkci. "Když čtenář objeví knihu v knihkupectví, nasnímá si kód ISBN a hned zjistí, jestli je kniha dostupná v univerzitním katalogu," vysvětlil hlavní autor aplikace, doktorand z fakulty informatiky Jonáš Ševčík.
Výsledná aplikace je dílem pěti studentů, kteří ji vyvíjeli téměř dva roky. Momentálně je dostupná pro mobilní platformy Google Android a Windows Phone. Na verzi pro Apple iOS se ještě pracuje.

"Na SmartLibu jsem začal pracovat v rámci své diplomové práce. Ambice byla původně větší. Mělo jít o aplikaci, která dokáže člověka v knihovně dovést přímo ke správnému regálu a k vybrané knize. Technologie v mobilních telefonech na to ale zatím nestačí," sdělil Ševčík.


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.6, celkem 16 hlasů.

redakční zpráva

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.