Reklama

Proti diskriminaci vědkyň

Po kritice mladých vědců a vědkyň sdružených ve Fóru Věda žije! přichází na hlavu Grantové agentury (GA) ČR další kritika. Tentokrát od Národního kontaktního centra (NKC) - ženy a věda. Centrum poukazuje na problematické nastavení podmínek pro účast v soutěži o tzv. juniorské granty, jež budou mít výrazně negativní dopad na vědkyně.

Juniorské granty, které nahradily granty postdoktorské, jsou od letošního roku jedinou veřejnou formou podpory začínajících vědkyň a vědců v oblasti základního výzkumu v ČR, informovala nás Marcela Linková, vedoucí NKC - ženy a věda. Podmínkou pro účast v soutěži je mj. i absolvování nepřerušené šestiměsíční postdoktorské zahraniční stáže. »Mezinárodní studie ukazují, že vědkyně jsou méně mobilní a že rozdíly v akademické mobilitě se váží zejména k odlišné dělbě odpovědností za péči o malé děti a domácnost,« vysvětluje Linková. »Nelze předpokládat, že snaha o kombinaci rodičovství a vědecké práce nutně poukazuje na nedostatek excelence a vědeckého příslibu daného člověka. Proto se NKC domnívá, že jde o diskriminační pravidlo, kterým GA poškodí nejen profesní rozvoj nadaných badatelek (případně badatelů, kteří jsou zároveň aktivními otci), ale může poškodit i českou vědu zavedením pravidel, která nemají s kvalitou vědecké práce přímou spojitost,« uzavírá.

NKC již v roce 2012 podalo podnět veřejnému ochránci práv k prošetření podmínek pro účast v soutěži o tzv. postdoktorské granty, které tehdy GA ČR udílela začínajícím vědcům a vědkyním. Ombudsman podezření z diskriminace na základě pohlaví potvrdil a doporučil agentuře přijmout konkrétní kroky ke zlepšení situace vědkyň-matek. Linková připomněla, že GA sice vloni 11. března vydala prohlášení, že některá z doporučovaných opatření přijme, 27. listopadu téhož roku však oznámila, že tento typ grantů od roku 2015 zcela ruší a nahrazuje jej právě granty juniorskými. Ze zadávací dokumentace pro juniorské granty lze usuzovat, že problémy, na které upozornil ombudsman, se budou opakovat, míní Linková.

(mh)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 2.8, celkem 5 hlasů.

(mh)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.