Roztrhaná dohoda znamenala převrat

Ruský prezident Vladimir Putin minulé úterý prohlásil, že Janukovyč je legitimním prezidentem Ukrajiny, protože se neuskutečnila zákonná procedura jeho odvolání. Prohlásil, že na Ukrajině proběhl ústavní převrat a ozbrojené uzurpování moci.

Ruská diplomacie opakovaně upozornila, že nebyla naplněna dohoda mezi tehdejší ukrajinskou vládou a opozicí z 21. února letošního roku. Opozice ji fakticky roztrhala v tentýž den, kdy byla podepsána. Naplnění této dohody považuje Rusko stále za zásadní, protože bez toho »vláda v Kyjevě nemá celostátní mandát k rozhodování o budoucnosti Ukrajiny«.

Dohoda pod záštitou EU

V této souvislosti je zajímavý plný text dohody mezi ukrajinskou vládou a opozicí z 21. února:

Znepokojení tragickými ztrátami životů na Ukrajině, s cílem hledání cest k okamžitému ukončení krveprolití a s odhodláním připravit půdu pro politické urovnání krize, jsme se my, podepsané strany, dohodly takto:

1. Do 48 hodin po podepsání této dohody bude přijat, podepsán a vyhlášen zvláštní zákon, který obnoví ústavu z roku 2004, včetně změn přijatých do této doby. Níže podepsaní vyhlašují svůj záměr vytvořit koalici a sestavit vládu národní jednoty 10 dní poté.

2. Okamžitě bude zahájena a v září 2014 dokončena ústavní reforma, která vyváží pravomoci prezidenta, vlády a parlamentu.

3. Prezidentské volby se uskuteční, jakmile bude přijata nová ústava, ale nejpozději v prosinci 2014. Nové volební zákony budou přijaty a nová ústřední volební komise bude vytvořena na základě proporcionálnosti a podle pravidel OBSE a Benátské komise.

4. Pod dohledem ukrajinských orgánů, opozice a Rady Evropy musí být vyšetřeny případy násilí během střetů na Majdanu.

5. Vláda nezavede mimořádný stav. Vláda a opozice se zdrží použití násilí. Vrchní Rada Ukrajiny přijme třetí amnestii, pokrývající stejný rozsah nezákonné činnosti, jako zákon ze dne 17. února 2014.

Obě strany podniknou značná úsilí s cílem normalizovat život ve městech a vesnicích, k opuštění administrativních a veřejných budov a vyčištění ulic, městských parků a náměstí.

Ilegálně držené zbraně musí být předány ministerstvu vnitra během 24 hodin po vstupu v platnost zvláštního zákona, uvedeného v odstavci jedna tohoto dokumentu. Po uplynutí výše uvedeného období budou veškeré případy nezákonného přenášení a uchovávání zbraní posuzovány podle práva Ukrajiny. Vládní jednotky a opoziční síly mají být staženy z míst konfrontace.

Vláda bude používat pořádkové síly výlučně pro fyzickou ochranu veřejných budov.

6. Ministři zahraničí Francie, Německa, Polska a zvláštní zástupce prezidenta Ruské federace vyžadují okamžité zastavení veškerého násilí a konfrontace.

Kyjev, 21. února 2014

Za vládu: prezident Ukrajiny Viktor Janukovyč

Za opozici: šéf strany UDAR Vitalij Kličko, šéf celoukrajinského spolku Baťkivščina Arsenij Jaceňuk, šéf celoukrajinského spolku Svoboda Oleg Ťahnybok

Ověřili: za Evropskou unii: spolkový ministr zahraničních věcí Spolkové republiky Německo Frank-Walter Steinmeier, ministr zahraničních věcí Polské republiky Radoslaw Sikorski a ředitel Odboru kontinentální Evropy Ministerstva zahraničních věcí Francouzské republiky Eric Furnier.

Noční převrat

Opozice od počátku zjevně neměla v úmyslu dohodu uvést v život, netajila, že ji bude bojkotovat. Jen hodinu po podpisu ji »předložila« lidu« - fašizujícím bojůvkám, které po téměř tři měsíce okupovaly náměstí Nezávislosti. Jejich nevolení ale o to radikálnější mluvčí dohodu odmítli, požadovali okamžitý odchod Janukovyče. Vláda svou část dohody dodržela, policejní síly se stáhly. Ozbrojení fašisté toho okamžitě využili, ještě v noci obsadili všechny významné budovy v Kyjevě včetně parlamentu, začali přímo kontrolovat činnost zákonodárců.

Většině z nich vyhrožovali fyzickým násilím a dali jasně najevo, že se nezastaví ani před násilím na rodinách poslanců. V této atmosféře bojůvky dosáhly všeho, co chtěly. Třeba okamžité odvolání prezidenta, který před fašisty utekl (podle mnohých zdrojů mu nic jiného nezbývalo, zachraňoval si život). Bylo také bez projednávání schváleno několik zákonů, které umožnily sestavit novou vládní koalici a posléze i vládu. Proces trval necelý týden, po celou tu dobu pracovali poslanci za »dohledu« samopalů v rukách fašistů. Ti dodnes pokračují v okupaci náměstí Nezávislosti. Úplně prvním aktem, který okupovaný parlament schválil, bylo zrušení jazykového zákona.

Umožňoval národnostním menšinám používat svůj rodný jazyk například v úředním styku. Zákon schválil ukrajinský parlament před dvěma roky, Kyjev tak mimo jiné vyhověl jednomu z požadavků EU na ochranu menšin. V podmínkách Ukrajiny jde především o ruskou menšinu, dále však i maďarskou, rumunskou a další. Ruská menšina se začala proti nové vládě bouřit, cítila se bezprávná. Je skutečností, že roztrhání dohody tehdejší opozicí vůbec nevyvolalo reakci zástupců EU, kteří ji pomáhali vyjednat. Naopak – EU velice rychle podpořila ozbrojený převrat. Asi ji nepřekvapil.

(za)

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNEK: Kyjev zastavil přísun peněz na Krym


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.6, celkem 42 hlasů.

(za)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


pleningeri
2014-03-10 17:25
Čím to je, že Putinova tiskovka, kterou, světe div se, ráčila
přenášet i naše ČT24, je s citovanou smlouvou konzistentní, na
rozdíl od takových žvatlalů jako premiér Sobotka či Zaorálek,
nemluvě o původcích politické krize na Ukrajině na západ od našich
hranic? Mají krátkou paměť nebo si zvykli, že všechno jde
"vokecat"? Tady asi narazili.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.