Tip na výlet

Zoologická zahrada Chleby

Zoologická zahrada Chleby vznikla na základech předchozí soukromé sbírky zvířat manželů Fraňkových tehdy ještě v Úvalech u Prahy. Jak se kolekce rozšiřovala o atraktivní exotické druhy (např. amazoňan rudoocasý, ara hyacintový, tukan pestrý a další), přitahovala stále větší zájem veřejnosti. Lidé se často chodili kochat vzácnými bažanty, jeřáby, papoušky, tukany...

Malý prostor zahrady rodinného domu přestal vyhovovat, bylo nutné hledat nové místo - s cílem vytvořit malou soukromou zoo. V roce 1997 byl vybrán dlouho neobydlený a nepoužívaný, velmi poničený objekt v obci Chleby (6 km od Nymburka). Usilovnou prací Fraňkových i za pomoci přátel byla postupně zoo zprovozněna. Velmi rychle si do ní našli cestu návštěvníci, jichž stále přibývalo. V roce 2004 se zoo Chleby stala řádným členem EARAZA (Euroasijské regionální asociace zoologických zahrad a akvárií) a také získala licenci MŽP ČR, čímž se stala první oficiální nestátní zoo po roce 1989.

Již v prvních letech své existence dosáhla i významných chovatelských úspěchů. K vidění je zde více než 70 druhů zvířat ze všech kontinentů (kromě Antarktidy) a také množství rostlin (např. mnoho druhů bambusů). Zoo je otevřena veřejnosti v březnu od 8 do 15.30 h (o sobotách, nedělích a svátcích od 8 do 17.00 h), v dubnu až říjnu denně od 8 do 18 h a v listopadu denně od 8 do 16.30 hodin. Od prosince do února je zoo pro návštěvy uzavřena. Více podrobností na www.zoochleby.cz.

(vhk)
FOTO - Haló noviny/Jiří ZIKMUND


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.5, celkem 2 hlasy.

(vhk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.