Ivo Rittig na archivním snímku ještě v Monte Carlu. FOTO - ceskatelevize.cz

Rittig opět zatčen. Ale do vazby nejde!

Policie zadržela lobbistu Iva Rittiga i ostatní čtyři obviněné z praní špinavých peněz v kauze jízdenek pro pražský dopravní podnik. ČTK to v pátek sdělila vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Žalobci navrhují pro Rittiga, jeho obchodního partnera Petera Kmetě, někdejšího jednatele tiskárny Neograph Jana Janků a advokáty z kanceláře MSB Legal Davida Michala a Marka Stubleyho vazbu, rozhodovat o ní bude Obvodní soud pro Prahu 5.

»Státní zástupce Vrchního státního zastupitelství v Praze podal k Obvodnímu soudu pro Prahu 5 návrh na vzetí do vazby pěti osob,« uvedla Bradáčová. Reagovala tak na to, že pražský městský soud vyhověl ve čtvrtek v neveřejném zasedání stížnosti obviněných proti zákazu vycestování a rozhodl se jim vrátit cestovní pasy. Podle žalobkyně existuje obava, že obvinění uprchnou a budou se pobytem v cizině vyhýbat trestnímu řízení. V případě prokázání viny jim hrozí tři až osm let vězení či propadnutí majetku.

Obvodní soud pro Prahu 5 dnes, v pátek propustil na svobodu Iva Rittiga. Zamítl tak návrh státního zástupce, který požadoval vzetí muže do vazby poté, co pražský městský soud lobbistovi zrušil zákaz vycestování z Česka. Návrh na vazbu obvodní soud označil za obcházení zákona. Osvobozený Rittig na místě novinářům řekl, že zatím neví, zda z republiky odcestuje.

Rittig a Stubley čelí obvinění z praní špinavých peněz v kauze jízdenek pro pražský dopravní podnik. »Vrchní státní zástupce (Adam) Borgula by se asi měl začít dlouhodobě léčit v psychiatrické léčebně,« vzkázal Rittig přes média dozorujícímu žalobci, který pro něj požadoval vazbu. Jeho kroky označil za šikanu. »Jestli takhle pan Borgula bude pokračovat dál, tak ze mě za chvíli udělá celostátního Jánošíka,« dodal muž, který žije střídavě v Česku a Monaku.

Postěžoval si také na postup policie při svém zadržení. Policejní zakuklenci prý k němu stejně jako při prvním zadržení vtrhli v šest hodin ráno, přičemž u sebe neměli žádné písemné pokyny. Tvrdili, že se řídí pokyny ústními. »To je tak nestandardní, jako bych se někde pět let schovával jako Kajínek,« podotkl.

»Soud neshledal žádné důvody pro to, aby byla uvalena vazba na pana Rittiga. Dokonce konstatoval, že při situaci, kdy před měsícem nebyl dán důvod vazby, současné navrhování vazby se mu jeví jako obcházení zákona,« řekl novinářům advokát Rampula. Své propuštění ČTK na místě později potvrdil i právník z kanceláře MSB Legal Stubley. Věc nechtěl blíže komentovat.

Vedle Rittiga a Stubleyho jsou v kauze obviněni a od pátečního dne také opětovně zadrženi další tři lidé - Rittigův obchodní partner Peter Kmeť, někdejší jednatel tiskárny Neograph Jan Janků a Stubleyho kolega z advokátní kanceláře David Michal. O návrhu vazby pro Kmetě, Janků a Michala rozhodne obvodní soud v sobotu.

Vývoj kauzy po prvním zatčení

Právě Obvodní soud pro Prahu 5 v únoru Rittigovi a ostatním zakázal vycestovat a odňal jim cestovní doklady. Stalo se tak na návrh žalobce, který měl tehdy za to, že vazbu lze v tomto případě nahradit alternativním opatřením. Obvinění si proti zákazu vycestovat podali stížnost k pražskému městskému soudu.

Mluvčí pražského městského soudu Markéta Puci řekla, že soud zrušil usnesení o zákazu vycestování do zahraničí u všech pěti obviněných. »Zejména tak rozhodl z toho důvodu, že usnesení obvodního soudu je zcela nepřezkoumatelné a navíc nedůvodné. Nesplňuje zákonné předpoklady k uložení takto zásadního omezení,« uvedla.

Obvodní soud podle ní nezkoumal splnění podmínek pro odebrání dokladů individuálně u jednotlivých obviněných. »Nebyla zjištěna jediná skutečnost, která by mohla vyvolat obavu, že konkrétní obviněný chce mařit trestní stíhání tím, že chce vycestovat do zahraničí,« doplnila mluvčí.

Podle Bradáčové existuje vedle vazby i nadále varianta alternativního opatření. Obvodní soud pro Prahu 5 tak bude zřejmě znovu rozhodovat i o návrhu žalobce na odebrání cestovních dokladů. Vedle zákazu vycestovat do zahraničí připadá podle trestního řádu v úvahu nahrazení vazby například peněžitou zárukou, slibem obviněného nebo dohledem probačního úředníka.

Pražský dopravní podnik uzavřel kontrakt na výrobu jízdenek s firmou Neograph, který zprostředkovala společnost Cokeville Assets z Panenských ostrovů. Tu zastupoval Kmeť. Tiskárna Neograph, kterou podle kriminalistů prostřednictvím Janků fakticky řídili Rittig, Michal a Stubley, údajně Kmeťově firmě odváděla 17 haléřů z každé jízdenky. Podle Nadačního fondu proti korupci končily tyto peníze pravděpodobně u Rittiga. Lobbista tvrzení fondu napadl žalobou, kterou však pražský městský soud loni v červnu nepravomocně zamítl.

Dopravní podnik ukončil smlouvu s firmou Neograph v roce 2011. Od roku 2012 dodává jízdenky Státní tiskárna cenin, která později vyhrála i pětiletý tendr za 170 milionů korun. V jeho rámci bude dodávat jízdenky až do roku 2017.

(zr)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.8, celkem 9 hlasů.

(zr)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.