Ruské jaro na Moravě

Již od 3. března v Brně probíhá tradiční festival Ruské jaro na Moravě. Během jeho zahájení vystoupil také národní umělec Ruské federace (RF) a držitel české Ceny Thálie, pěvec Jurij Gorbunov. Od 17. března lze například v brněnské restauraci Samovar navštívit výstavu fotografií Snežnyj Nižnij Novgorod. Mezi Jihomoravským krajem a Nižegorodskou oblastí byla totiž podepsaná smlouva o vzájemné spolupráci.

Dnes se v rámci festivalu uskuteční v brněnském Malém divadle hudby (Kleinův palác) koncert Ruského hudebního salonu za účasti populárního ruského zpěváka Alexeje Kudrjavceva, talentovaného běloruského kytaristy, studenta JAMU Pavla Bojka i dalších ruských interpretů. Na 12. dubna je připravena soutěžní přehlídka ruského jazyka ARS POETICA - Puškinův památník. Uskuteční se v prostorách brněnské Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity (MU). Nechybí ani přehlídka tvůrčích dílen Rusů žijících na Moravě s názvem Rusové a Morava či hostování ruských divadelníků. Výstavy děl malířů Alexeje Mjasnikova a Dmitrije Ganina si lze prohlédnout v Moravském sále hotelu Grand od 17. dubna do 17. května. V brněnském Samovaru bude vystavovat svá díla také ruská malířka Světlana Jereščenko-Šumberaková.

Ruský Nižnij Novgorod bude představen ve fotografiích ještě během dvou výstav: jednak na Pedagogické fakultě MU a také v AS clubu Jundrov. Brno při této příležitosti navštíví ruští fotografové Sergej Čadov a Georgij Achadov. »Obsáhlý a různorodý kulturní program festivalu doplní rovněž pietní akce, věnované 69. výročí osvobození Brna i celého Jihomoravského kraje,« sdělila nám jménem pořadatelů předsedkyně koordinačního výboru Ljubov Vondroušková. »Každý ročník Ruského jara na Moravě je totiž věnován různým historickým událostem. Ten loňský byl například zasvěcen 1150. výročí příchodu Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu.«

(the)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.3, celkem 17 hlasů.

(the)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.