Reklama
--> 

První české statutární město je fairtradové

Mladá Boleslav je prvním statutárním městem v ČR, které získalo titul Fairtradové město. Splnilo všechna kritéria pro udělení titulu a připojilo se ke stovkám měst na světě, která podporují fair trade (spravedlivý obchod). V ČR je nyní šest fairtradových měst.

Mladá Boleslav splnila pět nutných podmínek daných mezinárodními parametry fairtradové kampaně: město se oficiálně zavázalo k podpoře fair trade, je zde dostatek prodejních míst s fairtradovými produkty, místní občané a instituce podporují fair trade, město má řídicí skupinu, která kampaň koordinuje, a aktivně spolupracuje v této oblasti s médii. O fairtradové novince nás informovala Veronika Bačová z Fairtrade ČR.

V Mladé Boleslavi občané podporují fair trade již od roku 2011, kdy poprvé zorganizovali happening Férová snídaně ve vašem městě. Tým místních studentů pak začal o rok později usilovat o získání titulu. »Ze studentské iniciativy vznikl záměr zapojit Mladou Boleslav do mezinárodní sítě Fairtradových měst,« uvedl za řídicí skupinu Jan Kurka z občanského sdružení Téma dne.

Kromě zapojení města je důležitým kritériem, aby se podpory fair trade účastnili maloobchodníci. Mladá Boleslav má 44 tisíc obyvatel, proto pro udělení titulu musí mít devět obchodů a pět restauračních zařízení, ve kterých je možné zakoupit fairtradové výrobky. Členové řídicí skupiny proto aktivně oslovovali místní podnikatele k rozšíření sortimentu o fairtradové produkty tak dlouho, dokud nebylo požadovaného počtu prodejních míst dosaženo, sdělila Bačová.

Občané již tradičně pořádají férovou snídani v Havelském parku, primátor a jeho náměstek využívají ve svém provozu fairtradové nápoje. Podpoře fair trade se věnuje i 5. základní škola, jejíž žáci jsou velmi aktivní v pořádání osvětových akcí a také mají vlastní obchůdek s fairtradovými výrobky.

Fair trade je způsob obchodu, který zaručuje pracovníkům z rozvojových zemí spravedlivou odměnu za jejich práci.

(mh)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 2.5, celkem 10 hlasů.

(mh)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama