Reklama

Proč nevolit Karla Schwarzenberga za prezidenta

Kdo tolik zostudil čest české diplomacie jako náš současný ministr zahraničí pan Karel Schwarzenberg, když 21. května 2008 uznal suverenitu Kosova proti vůli veliké většiny našeho národa, bez schválení parlamentem, proti vůli prezidenta Klause, proti rezoluci Rady bezpečnosti č. 1244 z 10. června 1999, proti závěrům konference v Helsinkách z roku 1975 a bez přihlédnutí k těm, kteří tento nový stát  reprezentují.

Pan ministr navíc trapně pošlapal po staletí tradiční a ověřené česko-srbské bratrské vztahy a pomohl dle svých možností organizovat »nový Mnichov«, kde pro změnu místo Československa znásilnili Jugoslávii, Srbsko. I zde jako jeden z hlavních činitelů vystoupilo zase oficiální Německo, mohutně podporované Spojenými státy a částí Evropské unie.

Panu ministrovi je zřejmě jedno, že jsme nedodrželi smysl a obsah dvou významných mezinárodních dokumentů, že jsme se uvedli de facto jako poslušný vazalský stát. To neznamená, že jsme se měli zříci svých dnešních spojenců, přestože udělali velmi závažné až tragické chyby v souvislosti s Kosovem, Jugoslávií.


Šlo o to, zachovat si rovnou páteř, jak to například udělalo Slovensko, které zatím s většinou států světa Kosovo neuznalo a nikdo ho ze zrady neobžaloval. Otázka se v České republice přece měla prodiskutovat se svými občany, s parlamentem, prezidentem. Jak jen pan ministr Schwarzenberg má odvahu kandidovat, aby se stal prezidentem České republiky, což je přece velmi čestná, zodpovědná a nejen dekorativní funkce?

Pan ministr se zachoval jako staré Rakousko-Uhersko, a kdyby žil v roce 1914 ve Vídni, velmi pravděpodobně by se svou známou vtipností posměšně provolával vídeňským nářečím »Serbien muss sterbien« místo gramaticky správného a jemu ze srdce »Serbien muss sterben«, neboli Srbsko musí zemřít.

Prof. Dr. Rajko DOLEČEK, DrSc.


Zajímají-li vás další články v našem deníku, přečtěte si vše buď v tištěné podobě Haló novin (k zakoupení na stáncích), nebo v elektronické podobě na internetových stránkách www.publero.com.


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.3, celkem 194 hlasů.

Prof. Dr. Rajko DOLEČEK, DrSc.

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.