Tip na výlet

Zámek Nelahozeves

Zámek Nelahozeves, jedna z nejkrásnějších renesančních staveb v Čechách, leží 35 km severně od Prahy na levém břehu řeky Vltavy. Dnes se zde nachází muzeum s významnou částí rodových Lobkowiczkých sbírek a prodejní galerie. Stálá zámecká expozice Pohled do šlechtického interiéru rodiny Lobkowiczů detailně ilustruje život vlivné šlechtické rodiny v Čechách v 19. století.

Interiéry inspirované dobou 10. knížete z Lobkowicz, Ferdinanda Zdenka (1858-1938), představují pánskou a dámskou ložnici, jídelnu, hudební pokoj, rodinnou kapli a knihovnu, v níž jsou příležitostně vystavovány ukázky vzácných knih a rukopisů z Roudnické lobkowiczké knihovny. Tato knihovna čítá 65 000 svazků a dnes je spolu s hudebním archivem umístěna v prostorách zámku. V přijímacím salónu je vystaven vzácný nábytek společně s obrazy starých mistrů, mj. Rubense, Veroneseho a Paniniho. Dvě místnosti jsou věnovány zbraním a lovu, který byl neodmyslitelnou součástí společenského života šlechty. Poutavé nahlédnutí do každodenního života české šlechty a zámeckého prostředí završuje portrétní galerie členů rodiny od 19. století po současnost. Elegantní zámecké prostory, včetně Rytířského sálu a malebného nádvoří, jsou ideálním místem pro firemní a společenské akce.

Pod zámkem se nachází rodný dům Antonína Dvořáka. Dnes je jeho součástí expozice věnovaná životu a dílu tohoto velkého českého hudebního skladatele, spravovaná Národním muzeem. Otevírací doba v hlavní sezóně, tzn. od 29. března do 31. října 2014, je úterý až neděle od 9.00 do 17.00 h (pondělky zavřeno). Prohlídka zámecké expozice trvá přibližně 50 minut a je ji možné absolvovat pouze v doprovodu průvodce. Maximální počet osob v jedné skupině je 20. Jednou z nejoblíbenějších akcí na zámku Nelahozeves jsou Hrnčířské a řemeslné slavnosti, jejichž XII. ročník proběhne ve dnech 26. a 27. dubna. Dne 8. května je zámek z technických důvodů pro veřejnost uzavřen. V sobotu 14. června se uskuteční Cyklojízda z Prahy do Nelahozevsi a tentýž den se děti mohou těšit na Dětské zámecké slavnosti. Více informací na www.zameknelahozeves.cs.

(vhk)
FOTO - Haló noviny/Jiří ZIKMUND


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 6 hlasů.

(vhk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.