Ledovou vodu Vltavy si letos vyzkoušelo 182 plavců

V Praze u Národního divadla si vyzkoušelo ledovou vodu Vltavy rekordních 182 plavců z Česka, Slovenska, Polska a Německa.

Mezi nimi 44 žen. Účastnili se otužileckého Memoriálu Alfreda Nikodéma na tratích 100, 300 a 750 metrů. Na nejdelší trati doplaval jako první dálkový plavec Milan Štencl ze Zábřehu na Moravě. Memoriálu z nábřeží a z mostu Legií přihlížely stovky Pražanů.

Nejstarší plavkyní byla osmdesátiletá Božena Černá a nejmladší třináctiletá Hana Rutová. Nestor českého otužileckého plavání sedmadevadesátiletý Ladislav Nicek z Olomouce se podle ředitele závodu a předsedy pořádajícího I. plaveckého klubu otužilců Praha Tomáše Prokopa na poslední chvíli omluvil. Ve svém věku už si na cestu do Prahy v mrazivém počasí netroufl.

Prokop upozornil na to, že se o otužilecké plavání zajímá stále více mladých lidí, chlapců i dívek. Plavci vstupovali do Vltavy po skupinách. První rozplavby byly na nejdelší trati. Z vody, kde je na molu vítal hlavní rozhodčí, několikanásobný pokořitel kanálu La Manche Jan Novák, vystupovali celí ztuhlí a jen těžko odpovídali na dotazy. Přesto říkali, že by do toho šli znovu.

Po oblevě počátkem vánočních svátků se vrátilo mrazivé počasí a u Vltavy byl po 11.00, kdy závody slavnostně začaly, šestistupňový mráz. Teplota vody byla 2,5 stupňů Celsia. Na nejdelší trať 750 metrů, kterou pořadatelé pojmenovali po prvním československém přemožiteli kanálu La Manche Františku Venclovském, vyrazilo 34 těch nejlepších plavců.

Mezi nimi i přemožitelé kanálu La Manche: sólista Státní opery Richard Haan a člen pražského klubu otužilců, student Petr Mihola. Mihola letos skončil za Štenclem, protože se musel více věnovat studiu a méně trénoval.

Nejmladší česká přemožitelka kanálu La Manche Lenka Štěrbová se pokusila o stometrovou trať. Kanál letos koncem léta zdolala za devět hodin a 22 minut. Poprvé o Vánocích plavala v čele s Nikodémem (1864 až 1949) skupinka mužů ve Vltavě v roce 1923.

V témže roce Nikodém založil sekci Zimní záchrana tonoucích při pražském Amatérském plaveckém klubu. Tento průkopník otužileckého sportu volil k upoutání zájmu veřejnosti nejrůznější metody. Plaval ve vojenské uniformě s puškou na zádech nebo s nohama v pytli.

Největší zimu otužilci zažili v roce 1946. Plavat se mělo u železničního mostu. Byl ale pětadvacetistupňový mráz a pořadatelům nepomohly ani sekyry, kterými prosekávali led. Voda okamžitě zamrzala a plavat se nedalo.

Nejvíce otužilců se účastnilo 30. ročníku memoriálu v roce 1976. K Národnímu divadlu si jich tenkrát přišlo do ledové Vltavy zaplavat 214. I loňský 63. ročník byl dobře obsazen. Plavalo 162 otužilců.


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.7, celkem 6 hlasů.

(toj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.