Reklama
--> 

Další okupanti do Afghánistánu

NEW YORK/AMSTERDAM - Prezident USA Barack Obama ještě minulý měsíc tvrdil, že američtí okupanti dosáhli v Afghánistánu takového pokroku, že může být zahájen už dříve oznámený odchod bojových jednotek ze země.

Místo toho tam ale Washington vysílá 1400 nových žoldáků.

Prý proto, aby USA zvýšily »svou bojovou sílu před jarní válečnou kampaní«. Zřejmě sní o tom, že zlomí převahu nad povstalci z Tálibánu a al-Kajdá, jenže afghánská opozice je nyní na vrcholu svých bojových sil a neopouští svůj cíl - zbavit Afghánistán zahraničních vojsk. Zvýší se tedy nejspíš jen počet okupačních vojáků, kteří se domů vrátí v rakvi, a počet nevinných afghánských civilistů. List Wall Street Journal včera napsal, že prapor příslušníků námořní pěchoty by mohl na místo určení dorazit už v polovině ledna. Jednotka bude rozmístěna v okolí jihoafghánského Kandaháru.

Návrat do Afghánistánu podle včerejší zprávy listu De Volkskrant a ČTK plánuje nizozemská vláda. Byla k tomu nucena a podlehla. Jen pár měsíců po stažení většiny svých vojáků připravuje Haag opětovné vyslání 350 policistů a vojáků, jejichž úkolem prý bude řídit výcvik domácích bezpečnostních sil v Kábulu a severoafghánské provincii Kunduz. Nizozemsko stáhlo většinu svého kontingentu o síle 1600 mužů z Afghánistánu ke konci září.

Oficiálně tak ukončilo jako první země NATO své vojenské působení v této zemi. Jenže NATO i USA, jimž se situace v Afghánistánu už delší dobu úplně vymyká z rukou, a nejsou schopny to změnit, »naléhavě« žádaly Haag, aby svou vojenskou angažovanost v Afghánistánu neskončil úplně, aby nadále pomáhal. Podle představ nizozemského kabinetu, který má plán, jenž prosákl do tisku, projednat právě dnes, mají v Afghánistánu kromě výše uvedeného působit čtyři bojové letouny F-16 se zhruba 120 muži letového a pozemního personálu.

USA mají v současné době v Afghánistánu kolem 100 000 okupantů, kteří se tu pouze brání. Loni padlo v Afghánistánu na 700 zahraničních vojáků. Stahování amerických vojsk je údajně stále plánováno na letošní červenec.


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.2, celkem 58 hlasů.

(ava)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama