Info pro čtenáře

Vážení čtenáři. Přecházíme na nový web, který je na adrese https://www.ihano.cz.

Tato adresa bude stále funkční, ale už ne aktuální. Bude fungovat jen jako archiv.

Přejděte na https://www.ihano.cz.

Reklama
--> 

Věda potřebuje i ženy

PRAHA – V rámci zahájení Mezinárodního roku chemie a u příležitosti stého výročí udělení Nobelovy ceny za chemii Marii Curie-Sklodowské (1911) se včera v Praze konalo setkání vědkyň, jež svou odbornou dráhu spojily s teoretickou či aplikovanou chemií. Setkání nazvané »Snídaně vědkyň« se uskutečnilo v prostorách Akademie věd (AV) ČR.

Moderátorka akce, Magdalena Bendová z Ústavu chemických procesů AV, přiblížila důvody tohoto netradičního setkání: »V Mezinárodním roce chemie chceme oddémonizovat tento obor a prokázat, že chemie je všude kolem nás.« Panelistky pak na svých osobních kariérách prokázaly, že chemie je i vhodným vědním oborem pro ženy.

Pozvání přijaly představitelky mladší i starší generace českých vědkyň - prof. RNDr. Jitka Ulrichová z Univerzity Palackého v Olomouci, prof. Ing. Jitka Moravcová a prof. Ing. Gabriela Basařová (obě z VŠCHT Praha), Mgr. Jana Roithová z Přírodovědné fakulty UK Praha a RNDr. Dana Nachtigallová z Ústavu organické chemie a biochemie AV - které shodně poukázaly na obtížnější cestu žen k vědě, která je dána jejich mateřstvím, přinesly svědectví o obecně nižší úrovni současného českého školství, s čímž se jako vysokoškolské pedagožky setkávají, a zdůraznily nesporný význam chemie pro život moderní společnosti.

Panelistky kritizovaly skutečnost, že některá média vytvářejí - např. v reklamách - zdání, že zdravé je jen to, co je »bez chemie«, ale již se nezabývají přínosy chemického výzkumu pro život lidí. Gabriela Basařová, která je českou pivovarnickou odbornicí, zalitovala, že ČR ztratila své »rodinné stříbro« privatizací řady pivovarů, a zamyslela se také nad finanční motivací současné mládeže. »Když jsem studovala, zajímali jsme se o to, kde budeme po absolvování pracovat, dnes již studenti na střední škole znají hodnotu peněz,« uvedla.

Netradiční akce, která má za cíl popularizovat vědu a v jejím rámci zvláště chemii, se včera uskutečnila ve více než stovce měst 37 zemí světa. Během Snídaně vědkyň se její účastnice propojily přes Skype s polskými vědkyněmi, jež zasedly na obdobné akci v Krakově.


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3, celkem 1 hlas.

(mh)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama