Tip na výlet

Hrad Točník

Hrad Točník se dominantně vypíná na jižním okraji křivoklátských lesů a stojí na staré zemské stezce spojující kdysi Prahu s Bavorskem. Je příkladem práce dvorské stavební huti krále Václava IV. a tvoří přechodový článek mezi českou hradní a zámeckou architekturou. Vystavěním Točníku v těsné blízkosti dolního hradu Žebrák vzniklo nejmajestátnější a dodnes nejzachovalejší souhradí u nás.

Hrady se nacházejí nad obcí Točník, nedaleko města Žebrák, v okrese Beroun ve Středočeském kraji. Jméno Točník prý hrad dostal podle toho, že se příchozí musel otočit třikrát kolem vyvýšeniny, než se dostal k bráně. Hrad je pro veřejnost otevřen v březnu, dubnu a říjnu od 10 do 16 hod. pouze v SO, NE a o SV, v květnu a září denně od 10 do 17 hod. kromě PO, v červnu až srpnu od 9 do 18 hod. rovněž každý den kromě PO.

Na Točníku se pořádá řada kulturních a výukových akcí, z nichž nejbližší se koná v týdnu od 12. do 16. května (9 až 15 hod.) pod názvem »Hrad zvířat - život se zvířaty na hradě«. Jde o sedmý ročník naučné a zážitkové akce pro objednané zájezdy. Akce je určena zejména pro děti předškolního a školního věku a je vhodným doplněním výuky. V sobotu 17. května je tato akce připravena pro širší veřejnost. Zbývá dodat, že na hradě Točník se návštěvníci setkají nejen s domácími zvířaty, ale i s medvědy. Podrobnější informace na www.hrad-tocnik.cz.

(vhk)
FOTO - Haló noviny/Jiří ZIKMUND


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.5, celkem 4 hlasy.

(vhk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.