Úsvit pro národy arabského světa

Rychlost revolučních změn v arabském světě v posledních týdnech vyvolává otázku: »V čem tkví tajemství vypuknutí těchto povstání v této době a téměř ve stejném čase?« Odpověď je jednoduchá: Lidé, po úspěchu v Tunisku a Egyptě a prolomení bariéry strachu, jsou přesvědčeni, že změna je možná.

Tyto nové faktory, vedle existence podobných objektivních podmínek, slibují nadějné a pro lidí arabských zemí uspokojivé změny.

Boj proti tyranům, perzekuci, závislosti těchto zemí, za demokratické svobody a sociální spravedlnost v současné době pokračuje paralelně v mnoha arabských zemích. Nejkrvavější z nich však probíhá od 17. února v Libyi, kdy demonstranti byli v druhém největším městě Benghází bestiálně rozehnáni. Demonstranti protestovali proti zatýkání advokátů příbuzných více než 1200 politických vězňů, kteří byli během dvou hodin zavražděni ve vězení Abu Slim v roce 1996. Stojí za povšimnutí, že diktátor Muammar Kaddáfí celou dobu popíral uskutečnění tohoto kolektivního masakru. Pod tlakem mezinárodních organizací lidských práv přiznal tento zločin teprve v roce 2004. Vymlouval se, že jeho bezpečnostní jednotky musely zasahovat k potlačení vzpoury ve vězení, ale proč zatýká právníky příbuzných těchto obětí, nevysvětlil. Podobných známých zločinů tohoto režimu proti libyjskému lidu a mezinárodnímu společenství je spousta. Stačí připomenout atentát nad skotským Lockerbie.

Kaddáfí vládl Libyi na základě vojenského převratu od roku 1969. Nikdy neusiloval o předání moci na základě voleb. Zvolil si titul vůdce revoluce a odmítl ustanovení funkce prezidenta, aby mohl být v čele státu do smrti. V zemi není ústava, nejsou politické strany, nejsou odbory a nejsou občanská sdružení. Existují »revoluční výbory« které si velmi pečlivě vybírá a které zasahují do všech oblastí společenského života, berou bezpečnostní otázky do svých rukou, paralyzují justiční moc a rozhodují i o kádrové politice. Jeho syn Sajf El-Islám, i když také nemá oficiální funkci, vystupuje jako kdyby Libyi zdědil. Kaddáfí jej připravuje za svého nástupce. Syn Mutasím je od minulého roku šéfem libyjských národních bezpečnostních sil. Syn Chamís, velitelem speciálních jednotek, a byl to právě on, kdo měl na starosti potlačení povstání v Benghází, dal povel k bombardování mnoha objektů z letadel a ostřelování demonstrantů z vrtulníků.

Libye produkuje v současné době na 1,6 mil. barelů nejkvalitnější světové ropy denně, z čehož asi 1,1 milionu vyváží. Při průměrné ceně 100 USD za barel, její roční příjmy tvoří na 40 mld. USD. Země má rovněž zásoby zemního plynu. K exportu slouží plynovod Greenstream do Itálie s kapacitou 10 miliard m3/rok. Je více než zarážející, že v takové zemi nezaměstnanost dosahuje vysoké míry a infrastruktura i zdravotnictví jsou na velmi nízké úrovni, zatímco Kaddafí a jeho rodina vlastní akcie mnoha společností, zejména v Itálii a jejich zůstatky na bankovních účtech ve Švýcarsku, Itálii, Británii, USA, a zemích zálivu se odhadují na 130 mld. USD. Mladé lidi, kteří proti němu povstali, nazval krysami, feťáky a stejně jako Bin Alí v Tunisku a Mubarak v Egyptě je obvinil z fundamentalismu, aby tímto zastrašováním získal podporu mezinárodního společenství. Evropě dále vyhrožoval příchodem Al-káidy, zhroucením hráze, kterou prý postavil k zabránění africké emigraci do Evropy, ale i zastavením dodávek ropy. Vyzval své stoupence k boji proti opozici ozbrojenou silou dům od domu, od ulice k ulici. Šokoval svět svou brutalitou proti demonstrantům a vysokým počtem obětí, neboť používal vrtulníky, těžkou vojenskou techniku a žoldnéře z některých afrických zemí. Zároveň zavedl informační blokádu, přerušil internet, telekomunikační spojení, Facebook, Twitter a příjem stanice Al-Djazira. Snaží se rozpoutat občanskou válku oživením starých kmenových sporů.

Proces rozpadu struktury režimu byl zahájen. Většina země je nyní v rukou povstalců a vojáků, kteří přešli na stranu povstání. Opustila jej velká část libyjských diplomatických misí a prominentů. Jeho účast v Arabské lize byla zastavena. Rada bezpečnosti odsoudila jeho zločiny proti lidskosti. Povstalci žádají postavení Kaddáfího před spravedlivý soud, zmrazení jeho bankovních účtů, přechodnou vládu národní jednoty, demokratické volby, pluralitní systém, sociální spravedlnost a nezávislost země. Varují před jakoukoli podobou zasahování do vnitřních záležitostí ze zahraničí, neboť by to znamenalo ránu do zad revoluce. Její vítězství v Libyi představuje úsvit nového dne pro národy arabského světa.


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.3, celkem 37 hlasů.

Hassan CHARFO

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.