Info pro čtenáře

Vážení čtenáři. Přecházíme na nový web, který je na adrese https://www.ihano.cz.

Tato adresa bude stále funkční, ale už ne aktuální. Bude fungovat jen jako archiv.

Přejděte na https://www.ihano.cz.

Reklama
--> 

Poslanci odsoudili násilí na libyjském obyvatelstvu

Konečná: Odsuzujeme útoky na libyjské obyvatelstvo.

Souhlasím s hospodářskými sankcemi, s usnesením RB OSN i s tím, co přijala EU. Nesouhlasím však s vojenským řešením, kterým by si USA opět vyzkoušely některé své zbrojní systémy

PRAHA - Sněmovní zahraniční výbor se včera zabýval aktuální situací v nepokoji zmítané Libyi a odsoudil násilí vůči tamním obyvatelům a souhlasil se sankcemi uvalenými na režim libyjského představitele Muammara Kaddáfího.

Poslanci si k debatě přizvali i českého velvyslance v Libyi Josefa Koutského. Česká ambasáda v Tripolisu je nyní uzavřená.

Přijaté usnesení odsuzuje brutální reakce na protesty obyvatel a souhlasí se sankcemi vůči tomuto režimu. Místopředsedkyně zahraničního výboru Kateřina Konečná (KSČM) při hlasování bohužel chyběla (zúčastnila se právě jednání výboru pro životní prostředí, jehož je též místopředsedkyní). Určitě by však pro něj zvedla ruku. »My odsuzujeme to, co se v Libyi děje, jakékoli útoky na obyvatelstvo. Souhlasím i s hospodářskými sankcemi, s usnesením RB OSN i s tím, co přijala EU. Bohužel se to nedá řešit jinak. Nesouhlasím však s vojenským řešením, kterým by si Američani opět vyzkoušeli některé své zbrojní systémy,« reagovala pro náš list.

Podle předsedy výboru Davida Vodrážky (ODS) jsou hlavním problémem ceny ropy. I když jiné země dokážou výpadek dodávek z Libye nahradit, cena na trzích stále stoupá. »Tento fakt ovlivnit nemůžeme, nicméně nás zajímá, jaký bude vývoj v dalších týdnech,« dodal. Libye kvůli nepokojům, jež trvají od půlky února, zásadním způsobem omezila těžbu ropy a její vývoz se v pondělí téměř zastavil.

Konečná vyjádřila obecné znepokojení nejen z dění v Libyi, ale na Blízkém východě vůbec. Jde o to, že tam ČR dodává poměrně hodně zbraňových systémů. »ČR by si měla udělat pořádek v tom, kam zbraně dodává. Na jedné straně se připojuje ke zbrojnímu embargu vůči Číně a podobným státům, a na druhé straně nám nevadí, že dodáváme zbraně režimu Kaddáfího, ale i do Egypta, Tuniska a dalších zemí, kde dnes dochází k nepokojům? Znepokojuje mě to stejně jako před dvěma třemi lety v Jižní Osetii, kdy bylo evidentní, že ČR prodává zbraně Gruzíncům, kteří je pak používali proti civilnímu obyvatelstvu. S největší pravděpodobností nyní k něčemu podobnému dochází na Blízkém východě. Pokud si chce ministr zahraničí Karel Schwarzenberg hrát na obránce lidských práv, měl by si udělat pořádek i v tom, kam naše zbraňové systémy jdou,« zdůraznila komunistická poslankyně.


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.4, celkem 27 hlasů.

(ku)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama