Info pro čtenáře

Vážení čtenáři. Přecházíme na nový web, který je na adrese https://www.ihano.cz.

Tato adresa bude stále funkční, ale už ne aktuální. Bude fungovat jen jako archiv.

Přejděte na https://www.ihano.cz.

Reklama
--> 

Zásah v Libyi jen s mandátem RB OSN

Ransdorf: Vojenský zásah by legitimizoval Kaddáfího a ve skutečnosti by povstalcům podrazil nohy

PRAHA – Vláda je přesvědčena, že případný vojenský zásah západních států v Libyi zmítané občanskou válkou musí být podmíněn mandátem Rady bezpečnosti (RB) OSN. Včera to prohlásil premiér Petr Nečas. KSČM rovněž vnímá mandát OSN jako nezbytnou podmínku, ale doporučuje se vojenskému úderu vyhnout zcela.

»Vláda ČR jednoznačně zastává názor, že případný vojenský zásah v Libyi může proběhnout jen na základě mandátu RB OSN,« řekl Nečas po včerejším zasedání vlády a dodal, že kabinet vnímá především rizika energetické bezpečnosti, která jsou s libyjskou krizí spojena, a s tím také schválil mandát pro prezidenta Václava Klause, který bude od pátku zastupovat Českou republiku na mimořádném summitu EU k dění v severní Africe. Sám Klaus již před časem řekl, že na summitu nebude podporovat vnější vojenský zásah proti režimu Muammara Kaddáfího.

Stejný názor jako Klaus má i europoslanec a stínový ministr zahraničí KSČM Miloslav Ransdorf. »Mandát OSN je pro případný vojenský zásah naprostou podmínkou. Ale osobně bych chtěl před ním varovat. Takový zásah by legitimizoval Kaddáfího a ve skutečnosti by povstalcům podrazil nohy. To, co by jim nyní nejvíce pomohlo, by bylo zajištění bezletové zóny nad Libyí, protože Kaddáfí bombarduje povstalecká centra a přesunuje své jednotky právě pomocí letadel,« řekl Haló novinám Ransdorf.

Evropská unie už následovala rozhodnutí RB OSN a vůči libyjskému režimu přijala sankce. Ty zahrnují zbrojní embargo, zákaz cest do zemí EU a zmrazení finančních prostředků některých libyjských činitelů. Návrh rezoluce o bezletové zóně nyní připravují Británie a Francie. Musí ho projednat a schválit RB OSN.


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.4, celkem 21 hlasů.

(ste)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama