Info pro čtenáře

Vážení čtenáři. Přecházíme na nový web, který je na adrese https://www.ihano.cz.

Tato adresa bude stále funkční, ale už ne aktuální. Bude fungovat jen jako archiv.

Přejděte na https://www.ihano.cz.

Reklama
--> 

Zahájení operace Úsvit odysey je hazard

Černý: Podpora veřejnosti se bude s přibývajícím časem odklánět od těch, kteří vojenskou operaci spustili

PRAHA – Komunistická strana Čech a Moravy vyzývá všechny účastníky vojenských operací v Libyi k jejich okamžitému ukončení. Zahájit operaci Úsvit odysey bylo podle komunistů předčasné, ukvapené a nedomyšlené rozhodnutí. »Byl to hazard,« řekl novinářům místopředseda poslaneckého klubu KSČM a stínový ministr obrany Alexander Černý.

»Je nezbytné okamžitě vyzvat všechny, kdož se podílejí na vojenských operacích v Libyi, aby ukončili jakékoliv vojenské kroky a usilovali o jednání, které povede k uklidnění situace a nastolení míru,« uvedl Černý na včerejší tiskové konferenci. To je podle něj jediná cesta, jak vyřešit současnou situaci v Libyi. »Jsme přesvědčeni, že veřejné mínění s přibývajícím časem bude stále víc nakloněno této myšlence a že nakonec přiměje i vlády Británie, Francie a dalších zemí, aby akceptovaly, že vojenskými prostředky dosáhnout toho, co deklaruje rezoluce Rady bezpečnosti, nelze,« dodal.

Černý zdůraznil, že KSČM vždy trvala na tom, aby přijetí rezoluce RB OSN předcházelo jakékoliv vojenské operaci. Na tomto stanovisku se podle něho nic nemění a KSČM tudíž rezoluci akceptuje, nezpochybňuje a respektuje. Její první část - vytvoření bezletové zóny - lze podle Černého vojenskými prostředky do jisté míry zajistit. »Materiální převaha je na straně USA a jejich spojenců tak obrovská, že to není žádné velké hrdinství,« uvedl. Daleko horší to však podle něj bude s naplněním druhé části rezoluce týkající se ochrany civilistů. Bez pozemní operace to je technicky a vojensky naprosto nemožné, což však bylo podle Černého zřejmé už v době, kdy spojenci spustili vojenskou operaci. Poukázal také na skutečnost, že ještě donedávna byly informace o civilních obětech přisuzovány propagandě řízené Muammarem Kaddáfím. Nejnověji však už i reportéři západních sdělovacích prostředků hovoří o důsledcích francouzského bombardování jako o masakru. »Bude stále složitější tu křehkou koalici udržet a podpora veřejnosti se bude bezesporu s přibývajícím časem odklánět od těch, kteří vojenskou operaci spustili,« konstatoval Černý. V tuto chvíli lze podle něj konstatovat, že zahájit operaci Úsvit odysey byl hazard, bylo to předčasné, ukvapené a nedomyšlené. »Všechno to opravdu odpovídá velmi úzkým a velmi plytkým politickým zájmům především Francie a prezidenta Sarkozyho, který v této věci sehrál velmi neblahou úlohu,« prohlásil Černý.

Otazníky nad hlasováním v RB

Odlehčeně by se podle něj dalo říct, že koalice postupuje podle hesla »Nevíme, co chceme, ale rozhodně nedáme pokoj, dokud toho nedosáhneme«. Ve skutečnosti ale stav, který nastal po přijetí rezoluce a především po překotném, neuváženém a nedomyšleném vyhlášení této operace, nelze prý hodnotit jinak než jako »velmi vážný symptom toho, že fatálním způsobem selhávají všechny bezpečnostní instituce euroatlantické civilizace«. V této souvislosti se Černý pozastavil nad hlasováním v Radě bezpečnosti k rezoluci, kdy ji pět členů (Brazílie, Indie, Německo, Rusko a Čína) nepodpořilo, dva z nich navíc mohli využít právo veta. O tom, proč tak neučinili, se dá podle Černého v tuto chvíli pouze dohadovat. »Na to, než se dozvíme skutečnou příčinu toho, proč stálí členové RB OSN jednali tak, jak jednali, si budeme muset asi počkat,« konstatoval Černý.


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.8, celkem 80 hlasů.

(jad, ku)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama