Více v pátečním vydání

Den evropského hněvu

BRUSEL – Včera proběhla v Bruselu demonstrace belgických pracujících, které přijeli podpořit zaměstnanci z řady zemí EU. Celkem demonstrovalo na 20 000 lidí již od ranních hodinách na pěti různých místech Bruselu. 

Protestující se postupně vydali k budově Rady EU, kde se v pozdních odpoledních hodinách sešli lídři členských států, aby posvětili plány na takzvaný pakt pro euro - »úsporná opatření«, která sníží životní úroveň pracujících.

Policisté již před samotnou demonstrací dávali najevo, že očekávají násilné střety a také jimi ze své strany vyhrožovali. Ve čtvrti evropských institucí tak zcela zastavili dopravu a rozsáhlé okolí budovy Rady EU zcela uzavřeli, včetně dvou stanic metra.

Demonstranti se kolem poledne blízko budov EU střetli s policisty, kteří proti nim použili vodní děla a slzný plyn. Dav rozháněli i policisté na koních. 

Do protestů se včera zapojilo hned několik odborových svazů, přičemž jádro demonstrace tvořily ocelářské odbory. »Musíme být solidární se státy, které se kvůli finančním trhům ocitly v potížích, ale to přeci není důvod ke snižování platů, důchodů a k demontáži našeho sociálního systému,« prohlásila před protestujícími šéfka belgického ocelářského odborového svazu FGTB.

Brusel nebyl jediným belgickým městem, které včera zasáhly protesty a stávky.


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 3 hlasy.

redakční zpráva

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.