Info pro čtenáře

Vážení čtenáři. Přecházíme na nový web, který je na adrese https://www.ihano.cz.

Tato adresa bude stále funkční, ale už ne aktuální. Bude fungovat jen jako archiv.

Přejděte na https://www.ihano.cz.

Reklama
--> 

Vykonstruovaná bublina splaskla

LIBEREC/PRAHA – Bývalý poslanec KSČM Josef Vondruška byl zproštěn obvinění z údajného bití politického vězně.

Podle předsedy ÚV KSČM Vojtěcha Filipa bylo jasné, že obvinění je vykonstruované a politické.

O osvobození Vondrušky včera rozhodl liberecký okresní soud. »Samozřejmě vítám, že spravedlnost nakonec zvítězila, akorát mě mrzí, že se při tom tolik nadřela. Pokud si chceme říkat, že žijeme v právním státě, nemohlo to dopadnout jinak,« řekl k tomu Haló novinám Vondruška. »Jsem rád, že to takhle dopadlo, celou kauzu jsem vždy považoval za vykonstruovanou a politicky motivovanou ze strany těch, kteří se snaží poškodit KSČM a její poslance,« kvitoval výsledek soudního řízení Filip.

Sám soudce uvedl, že jinak ani rozhodnout nemohl. Vondruška byl nařčen, že jako vychovatel ve věznici v Minkovicích u Liberce na začátku 80. let bil vězně Jiřího Wolfa a čelil za to obžalobě ze zneužívání pravomoci veřejného činitele. Podle soudu se ale nepodařilo prokázat, že se žalované skutky staly.

Vondruška uvedl, že byl pro proces jako viník vybrán proto, jelikož byl jako poslanec »příliš vidět«. »Pokud má státní moc zájem, dostane před trestní senát i Matku Terezu,« nastínil Vondruška. Žalobu označil za účelovou a ryze politickou a Wolfa za fabulátora. To potvrzuje i fakt, že Vondruškovy údajné činy nikoho do doby, než se stal poslancem, nezajímaly.

Předseda soudního senátu Pavel Pachner při zdůvodnění rozhodnutí poukázal na rozpory ve Wolfových výpovědích v přípravném řízení a následně před soudem. Lišily se jak v počtu skutků, o kterých hovořil, tak v řadě dalších podrobností, včetně doby, kdy měl být Wolf mlácen. Jediným důkazem byla Wolfova výpověď, která prý navíc nebyla autentická. »Nevycházela z jeho paměti a vzpomínek, ale z materiálů, které jsou založeny ve spisu,« řekl Pachner. V případě některých svědeckých výpovědí minkovických vězňů soudce na základě prokázaných rozporů konstatoval, že nebyly pravdivé vůbec.

Státní zástupce se sice po rozhodnutí na místě odvolal, Vondruška se ale nového řízení neobává. »Předseda senátu to natolik důkladně rozebral, že pokud by chtěl někdo rozhodnout jinak, musel by právo ohnout, nebo přímo rozdrtit,« vysvětlil Vondruška.


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.6, celkem 128 hlasů.

(cik)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama