Tip na výlet

Hrad Český Šternberk

Hrad Český Šternberk – perla Posázaví, dominuje krajině středního toku Sázavy na strmém skalnatém břehu. Byl založen r. 1241 Zdeslavem z rodu Divišovců a pojmenován podle dobové zvyklosti »Šternberk«.

Středověká podoba raně gotického hradu je skryta v jádru dnešní stavby, která byla vytvářena několika úpravami. Stavební vývoj sahá od pozdně gotických přestaveb, zdokonalujících obranný systém, až po honosné raně barokní úpravy interiérů pro účely pohodlného obývání. Prohlídková trasa vede patnácti bohatě zařízenými prostorami. Projdete rozlehlým rytířským sálem, vzácně vyzdobenou kaplí, žlutým salónem ve slohu Ludvíka XVI. a dámskou komnatou do útulné knihovny s několika tisíci svazky. Poté vstoupíte do rozlehlé jídelny, zdobené tabulovým stříbrem, pokračujete orientální předsíní a snídaňovým pokojem do pracovny s obrazovým rodokmenem v šesti generacích s portréty předků v dobových kostýmech a uniformách.

V dalších čtyřech komnatách se postupně ocitnete ve slohovém prostředí rokoka, biedermeieru, empíru a baroka. Zájemce o myslivost upoutá lovecký salon, jehož stěny zdobí trofeje různých druhů zvěře a okruh expozičních místností pak uzavírá vstupní schodiště. Zcela ojedinělá je šternberská sbírka dobových grafických listů, námětově zaměřených k dějinám třicetileté války. Tato kolekce mědirytin, shromážděná počátkem 20. století, čítá 545 kusů a je hodnocena jako jedna z nejvýznamnějších sbírek této tématiky. Expoziční místnosti jsou doplněny zajímavou sbírkou historických zbraní, soubory vzácného porcelánu a různými ukázkami drobného uměleckého řemesla uplynulých staletí.

Od 1. května se můžete vypravit na Český Šternberk každý den kromě pondělí od 9 do 17 hodin. Poslední prohlídka odchází v 16.15 h. V neděli 1. června zde můžete oslavit se svými potomky Den dětí. V 11.30, 13.00, 14.30 a 16.00 h se můžete přidat k prohlídce pro rodiny s dětmi. Vydejte se v doprovodu klíčnice odemknout dávné časy a poznejte, jak se na hradě bydlelo v průběhu staletí. Prohlídka se doporučuje pro děti od 5 do 8 let. Rezervace je možná na telefonu 317 855 101 nebo na e-mailu info@hradceskysternberk.cz. Více na www.hradceskysternberk.cz.

(vhk)
FOTO - Haló noviny/Jiří ZIKMUND


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6, celkem 3 hlasy.

(vhk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.