Reklama

Kdy vlastně měl pravdu?

Paměť by se v některých případech měla zrušit. Dokonce bych to uzákonil. Prosím vás, řekněte, k čemu to je, když víme, co ten který politik říkal před několika lety a říká třeba dnes. A to k té samé či skoro samé věci. Pak se to zbytečně porovnává a člověk neví, kdy měl dotyčný pravdu a kdy to vlastně jako pravdu nemyslel. Pokud jde o domácí politiku, lze to ještě všelijak okecat, když se však jedná o politiku světovou, potom je to horší. Zvláště, jestli ony dvě pravdy vysloví politik, jenž má či může mít vliv na světové události. Dejme tomu někdo takový, jako je americký prezident Barack Obama.

Á propos, Obama. Před třemi roky v době bombardování Libye vyslovil větu: »Vládní moc použila armádu proti vlastnímu lidu, proto musí civilizovaný svět zasáhnout.« A opravdu, »civilizovaný« svět zasáhl. Svrhl vládu a předal moc podivné směsici politických směrů, mezi nimiž byli a stále jsou muslimští fundamentalisté. V zemi dosud není, ani po třech letech, bezpečno, a ještě dlouho nebude. Ona vláda, která »zneužila armádu«, už není, představitelé země jsou na pravdě boží, a to pod ochrannou rukou »civilizovaného světa« - a už je tedy nikdo nemůže povolat znovu do čela země, i kdyby to ti, co touží po skutečném právu a míru, chtěli. Prostě »civilizovaný svět« přinesl do Libye jinou »spravedlnost a právo«. Jen nevím, jaké »právo« a jakou »spravedlnost«. Ale nechme minulost minulostí.

Co říká americký prezident nyní, vlastně před měsícem? »Vláda má právo použít armádu proti lidu k udržení pořádku ve své krajině.« Nyní však už nejde o Libyi, ale o Ukrajinu. Tady vláda (tedy »nevláda«) posílá vojáky proti občanům, kteří ji neuznávají, protože nevyšla z voleb, ale z puče. A »civilizovaný svět« se naopak rozhodl tu nevyšlou z voleb, vlastně nezákonnou, uznat - a uznal. Chápu, že je v tom trochu zmatek.

Osobně jsem také zmaten. Nevím, který výrok Baracka Obamy platí. Ten, který umožňuje si to vypořádat s vládou, jež posílá armádu proti vlastním lidem, anebo ten, který schvaluje použití vojáků proti občanům, kteří onu »vládu« nemají moc v lásce? Nemohu jinak, než se zeptat čtenářů: Co myslíte, kdy vlastně to Obama a s ním tzv. civilizovaný svět myslel vážně? Pomůžete mi rozřešit tuto hádanku?

Jaroslav KOJZAR


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.8, celkem 136 hlasů.

Jaroslav KOJZAR

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.