Reklama
Rozhovor Haló novin s Lubomírem Ledlem, místopředsedou Strany demokratického socialismu (SDS)

V Praze jde o peníze vždycky až v první řadě

V posledních komunálních volbách jste byl za KSČM zvolen členem Zastupitelstva hlavního města Prahy (ZHMP).

Situace v zastupitelstvu není rozhodně stabilizovaná. Co se v něm nyní děje?

Jedna věc je, co se děje navenek. To by se dalo celkem snadno odbýt tím, že koalice - která vznikla dohodou dvou stran, ODS a ČSSD, s vyloučením vítězné TOP 09, navíc stran, které jen těžko hledají průnik volebních programů - se pak udržuje pohromadě jen zájmy mocenskými a finančními. A proto je stále rozhádaná, jedna neshoda stíhá druhou. Už první smírčí řízení muselo být prodlouženo, protože měsíc byl na urovnání sporu málo, takže můžeme říci, že dnes vlastně každou chvíli hrozí rozpad koalice. To bychom to ale měli moc jednoduché. Faktem totiž také je, že tato koalice přišla s programem, který sice považujeme za nerealistický z finančního hlediska, ale který obsahuje spoustu závazků a postupů, s nimiž my - KSČM i SDS - můžeme souhlasit, a které jsme ochotni podpořit, jsou-li míněny opravdu vážně. A právě tady jsme někdy »na vážkách«.

Nesmíme také zapomínat, že samotný vznik, ale i program pražské koalice ODS-ČSSD musel rozzuřit především vedení TOP 09, ale i další strůjce »celostátní panské koalice« a její asociální politiky. Jsem přesvědčen, že i ve vedení ODS by se našlo dost lidí, kteří by dali přednost pádu stávající pražské koalice a poté společné vládě »topky« s ODS i za cenu rozdělení pražské ODS. Takže si jistě umíme představit tlaky a »argumenty«, které jsou ve hře. To ale neznamená, že bych si dělal nějaké iluze o motivech, které drží pražskou ODS a ČSSD zatím pohromadě.

Proč se koaliční strany ODS a ČSSD rozkmotřily?

Nechci to nějak zlehčovat, ale to známé rčení, že o peníze jde vždycky teprve až v první řadě, platí i v tomto případě. Konkrétně šlo tentokrát o zhruba půl miliardy korun z rozpočtové rezervy města, které mají být rozděleny jednotlivým městským částem na řešení některých akutních potřeb, zejm. v oblasti školství. Jedním z velkých problémů se totiž stává nedostatek míst ve školkách. No, a městské části žádají dotace od hlavního města, aby situaci řešily. Přitom spousta školek byla v minulosti za »vlády« či asistence stejných stran uzavřena, budovy a pozemky prodány, v lepším případě pronajaty. Peněz je samozřejmě méně, než by jednotlivé radnice chtěly, a už je oheň na střeše.

Myslím ale, že problémů je víc a hlubších. Není asi snadné sladit přístupy ODS a ČSSD v nějaký koaliční přístup ke spoustě věcí a z toho potom vyplývají i ty viditelné spory. Spory o obsazení volných míst v radě, o to, čí lidé obsadí rozhodující úřednická místa ve vedení magistrátu, prostě zase o vliv a peníze.

Takže z vašeho pohledu opozičního zastupitele oba koaliční kluby nejsou jednotné nejen jako koalice, ale ani uvnitř...

Myslím, že nejsou, i když z hlediska projevů na veřejnosti to vypadá, že horší situace je momentálně v ODS. Opět vzato z pohledu už zmíněné půl miliardy to vypadá, že jednu skupinu tvoří zastupitelé spojení nějak s městskými částmi, které mají dostat peníze, opačné křídlo pak ti, na které, obrazně řečeno, nezbylo. Dokonce se říká, že podle toho můžeme rozdělit ODS v zastupitelstvu na příznivce primátora Bohuslava Svobody (ti, co mají slíbeno) a jeho »nepříznivce«, reprezentované například šéfem pražské ODS Borisem Šťastným. A vypadá to z tohoto hlediska skoro 50 na 50. Nakonec, čerstvě stav uvnitř ODS popsal sám primátor v jednom ze svých rozhovorů, i když samozřejmě ze svého hlediska. Myslím, že i v klubu ČSSD je řada sporů, ale ti si je zatím dokážou vyřešit mezi sebou.

Dotkl jste se vyjádření primátora Bohuslava Svobody ke své pozici v pražské ODS. Primátor o sobě mluví jako o »postavě, která do toho nebude moc hovořit«…

Ano, v jednom z aktuálních rozhovorů pro tisk primátor Svoboda opravdu řekl, že měl svým vstupem do pražské politiky představovat »pozici demonstrující nový vývoj ODS« a že se počítalo s tím, že do ničeho nebude příliš moc mluvit. To je hodně zajímavé vyjádření. Nám to bylo jasné hned, když nastoupil do čela kandidátky ODS před volbami.

Že v ZHMP něco neladí, je zřejmé z nekonečného seriálu volby předsedy kontrolního výboru. Volil se, nemýlím-li se, již sedmkrát...

V pražském zastupitelstvu bývalo dobrým zvykem, že představitelé opozice měli možnost sehrávat kontrolní funkci. V minulém období měla sice ODS pohodlnou většinu, všechny čtyři opoziční strany buď »seděly« v radě, nebo předsedaly výboru, prostě měly plný přístup na jednání rady i k potřebným informacím a měly podmínky k tomu, aby »koukaly ODS na prsty«. Kromě toho se běžně scházela politická grémia - předsedové klubů. Nemohu samozřejmě seriózně hodnotit, jak toho strany využívaly. Nebyl jsem u toho.

Teď jsou sice opoziční strany jen dvě (KSČM a TOP 09), ale dopadlo to tak, že se vše zúžilo na boj o předsedu kontrolního výboru, a tudíž na současnou patovou situaci. Zatím je tedy stav takový, že byli zvoleni dva místopředsedové, jeden za klub TOP 09 a já za náš klub, oba jsme zváni na jednání rady, dostáváme většinu informací, ale stav je podstatně horší než v minulosti. Problém je v tom, že činnost klubu zastupitelů nelze zužovat jen na účast na jednání zastupitelstva. Bez přístupu k informacím a bez aspoň částečné, pasivní účasti na příjímání rozhodnutí a dalších procesech nemůže klub a jeho členové rovnoprávně fungovat.

Jak dlouho, podle vašeho mínění, ještě bude trvat, než se podaří zvolit nového předsedu kontrolního výboru?

Teoreticky by to mohlo skončit velmi rychle. Ostatně, dnes se koná jednání pražského zastupitelstva. Před třemi týdny představitelé ČSSD prohlásili, že na dalším jednání už podpoří kandidáta TOP 09, ať je to, kdo je to. Myslím sice, že to byl spíše signál »topce«, že kdyby došlo k rozpadu koalice, tak ČSSD je tou hezčí nevěstou s větším věnem. Ale stejně může uvažovat i část ODS a můžou se začít předhánět, kdo dříve a hlasitěji. Možné také je, že vše zůstane při starém, ale to my příliš neovlivníme. O co ale usilovat samozřejmě musíme, to je aspoň takový přístup k informacím, který našemu klubu umožní normálně bez diskriminace fungovat.


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.4, celkem 17 hlasů.

Monika HOŘENÍ

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.