Reklama
--> 

NATO dál vraždí civilisty

KANDAHÁR/TRIPOLIS - Při útocích sil útočného vojenského paktu NATO na islámské vzbouřence v Afghánistánu přišly v posledních dnech o život i desítky civilistů a policistů, sdělily včera místní úřady.

NATO v sobotu bombardovalo za bílého dne i v libyjském Tripolisu.

Afghánský prezident Hamíd Karzáí označil nejnovější sobotní incident za vážnou chybu Západu a za vraždu afghánských dětí a žen. Uvedl, že zaslal americkým silám poslední varování.

Vrtulníky tzv. mezinárodních sil pro podporu bezpečnosti v Afghánistánu (ISAF) udeřily v sobotu na rebely, kteří zaútočili na základnu NATO v provincii Hílmand na jihu země. Zasáhly přitom podle úřadů i dvě civilní obydlí. »Bohužel bylo zabito 14 nevinných civilistů - pět dívek, sedm chlapců a dvě ženy. Mezi dalšími šesti zraněnými byly tři děti, jedna žena a dva muži,« uvedly úřady provincie Hílmand v prohlášení.

Zbytečné útoky

»Spojeným státům a NATO opakovaně říkáme, že jejich jednostranné a zbytečné operace způsobují smrt nevinných Afghánců a že jsou v rozporu s lidskými a morálními hodnotami. Ale zdá se, že nás neposlouchají,« zdůraznil prezident Karzáí.

Vedení provincie Núristán na severovýchodě země včera zároveň uvedlo, že při zdejším leteckém útoku NATO 25. května zahynula nejen třicítka vzbouřenců, ale také 20 policistů a 18 civilistů. Ten den probíhaly tvrdé boje rebelů proti afghánským silám a jednotkám NATO a počet obětí nemusí být konečný. »Policisty zabila střelba spojenců. Civilisté byli zabiti, protože byli považováni za (povstalecké) tálibánce. Ti měli totiž civilní oděvy a poté, co jim došla munice, se ukryli do civilních obydlí,« vysvětlily úřady.

V polovině měsíce při náletu NATO přišli o život čtyři lidé, které obyvatelstvo označilo za civilisty. Následné dvoudenní demonstrace si vyžádaly 17 mrtvých.

Západ páchá válečné zločiny

Letadla NATO ale neřádí jen v Afghánistánu. V sobotu ráno bombardovala v centru Tripolisu oblast, v níž je rezidence libyjského vůdce Muammara Kaddáfího. Aliance podobné útoky v minulosti prováděla jenom v noci. V sobotu údajně mířila na kasárny libyjských gard a garáže vojenských vozidel.

Televize CNN odvysílala v pátek večer telefonický rozhovor s Kaddáfího manželkou Safíjou. Kritizovala v něm NATO za útoky na své děti. Podle Libye při jednom z nich zahynul Kaddáfího syn Sajf Arab. Safíja řekla, že její děti by neměly být cílem útoků. »Jsou to civilisté, co s tím vším mají co dělat?« prohlásila. »Ničí naši pověst, páchají válečné zločiny a obviňují nás ze zpronevěry peněz Libyjců. Mé svědomí by mi to nedovolilo,« prohlásila na adresu NATO a Západu žena, která má s Kaddáfím šest synů a dceru.


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6, celkem 48 hlasů.

(rj, čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama